Najnowsze wiadomości z kraju

Poseł PiS sprawdził, na czyje zaproszenie wchodził do sejmu sędzia, który uciekł na Białoruś. Pełne zaskoczenie

Waldemar Buda, poseł Prawa i Sprawiedliwości opublikował na Twitterze skan pisma z odpowiedzią na zapytanie, które skierował do Komendanta Straży Marszałkowskiej. Polityk próbował się dowiedzieć, kto zapraszał sędziego Szmydta na teren Sejmu RP. Z odpowiedzi wynika, że 29 kwietnia 2022 roku sędzia Szmydt przebywał na terenie Sejmu na zaproszenie poseł Kamili Gasiuk-Pihowicz.

– Agent Tomasz Szmydt wchodził do Sejmu RP na indywidualne zaproszenie posłanki – poinformował na Twitterze poseł Waldemar Buda.

Przypomnijmy, sprawa sędziego Tomasza Szmydta stała się publiczna, gdy – formalnie przebywając od 22 kwietnia do 10 maja na urlopie – sędzia II Wydziału Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie pojawił się na propagandowej konferencji prasowej w Mińsku na Białorusi. Państwowa białoruska agencja prasowa BiełTA informowała, że poprosił władze Białorusi o “opiekę i ochronę”. Sędzia powiadomił natomiast, że zrzeka się dotychczasowego stanowiska w WSA “ze skutkiem natychmiastowym”.

Oświadczenie w tej sprawie zamieścił także w mediach społecznościowych.

Sąd Dyscyplinarny przy Naczelnym Sądzie Administracyjnym uchylił immunitet sędziego, zezwolił na jego zatrzymanie i na zastosowanie wobec niego tymczasowego aresztowania oraz zawiesił go w czynnościach służbowych. Następnie prezes NSA przyjął złożone publicznie oświadczenie Tomasza Szmydta o zrzeczeniu się ze skutkiem natychmiastowym urzędu sędziego.

PK wszczęła w tej sprawie śledztwo. Postępowanie toczy się w oparciu o przepis Kodeksu karnego mówiący o udziale w działalności obcego wywiadu i udzielania temu wywiadowi informacji mogących wyrządzić szkodę RP. Sprawę badają także służby specjalne.

Zgodnie z informacjami, które w mediach ujawni prokurator generalny Adam Bodnar, wkrótce ma nastąpić decyzja sądu ws. tymczasowego aresztowania Tomasza Sz.

Źródło: Stefczyk.info za X/PAP Autor: red.
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij