Waldemar Buda, poseł Prawa i Sprawiedliwości opublikował na Twitterze skan pisma z odpowiedzią na zapytanie, które skierował do Komendanta Straży Marszałkowskiej. Polityk próbował się dowiedzieć, kto zapraszał sędziego Szmydta na teren Sejmu RP. Z odpowiedzi wynika, że 29 kwietnia 2022 roku sędzia Szmydt przebywał na terenie Sejmu na zaproszenie poseł Kamili Gasiuk-Pihowicz.
– Agent Tomasz Szmydt wchodził do Sejmu RP na indywidualne zaproszenie posłanki – poinformował na Twitterze poseł Waldemar Buda.
To już jest koniec, nie ma już nic…
Agent Tomasz Szmydt wchodził do SejmuRP na indywidualne zaproszenie posłanki …. @Gasiuk_Pihowicz ! pic.twitter.com/oIU1Vza3J9
— Waldemar Buda (@waldemar_buda) May 14, 2024
Przypomnijmy, sprawa sędziego Tomasza Szmydta stała się publiczna, gdy – formalnie przebywając od 22 kwietnia do 10 maja na urlopie – sędzia II Wydziału Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie pojawił się na propagandowej konferencji prasowej w Mińsku na Białorusi. Państwowa białoruska agencja prasowa BiełTA informowała, że poprosił władze Białorusi o “opiekę i ochronę”. Sędzia powiadomił natomiast, że zrzeka się dotychczasowego stanowiska w WSA “ze skutkiem natychmiastowym”.
Oświadczenie w tej sprawie zamieścił także w mediach społecznościowych.
Sąd Dyscyplinarny przy Naczelnym Sądzie Administracyjnym uchylił immunitet sędziego, zezwolił na jego zatrzymanie i na zastosowanie wobec niego tymczasowego aresztowania oraz zawiesił go w czynnościach służbowych. Następnie prezes NSA przyjął złożone publicznie oświadczenie Tomasza Szmydta o zrzeczeniu się ze skutkiem natychmiastowym urzędu sędziego.
PK wszczęła w tej sprawie śledztwo. Postępowanie toczy się w oparciu o przepis Kodeksu karnego mówiący o udziale w działalności obcego wywiadu i udzielania temu wywiadowi informacji mogących wyrządzić szkodę RP. Sprawę badają także służby specjalne.
Zgodnie z informacjami, które w mediach ujawni prokurator generalny Adam Bodnar, wkrótce ma nastąpić decyzja sądu ws. tymczasowego aresztowania Tomasza Sz.