Najnowsze wiadomości z kraju

Poseł Mieszkowski domaga się zniesienia przepisu o obrazie uczuć religijnych. „To narzędzie polityczne”

Poseł Nowoczesnej Krzysztof Mieszkowski zapowiedział we wtorek złożenie projektu nowelizacji Kodeksu karnego znoszącego art. 196 dotyczący obrazy uczuć religijnych. “Artykuł ten stał się dziś narzędziem politycznym” – oświadczył poseł.

Inicjatywa posła ma związek ze sprawą zatrzymania przez policję 51-letniej kobiety, której przedstawiono zarzut profanacji wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej, do którego doszło w Płocku (woj. mazowieckie). Chodzi o rozlepienie w nocy z 26 na 27 kwietnia wokół płockiego kościoła św. Dominika, m.in. na koszach na śmieci i na przenośnych toaletach, plakatów oraz nalepek z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej, na których postaci Maryi i Dzieciątka otoczone zostały aureolami w barwach tęczy.

Mieszkowski, kandydat Koalicji Europejskiej do PE w okręgu dolnośląsko-opolskim, ocenił na wtorkowej konferencji prasowej we Wrocławiu, że mamy do czynienia z czymś, co jest “zakwestionowaniem praworządności w Polsce”.

“Do mieszkania Ewy Podleśnej wkroczyła policja oskarżając ją z art. 196 Kodeksu karnego o obrazę uczuć religijnych. To jest coś, co trudno sobie zracjonalizować w kraju demokratycznym. Tym bardziej, że mamy prawo do własnych poglądów, do własnej ekspresji politycznej, społecznej. Natomiast tutaj została zastosowana forma cenzury, bo art. 196 Kodeksu karnego jest artykułem opresyjnym, który wielokrotnie ograniczał wolność twórczą” – zauważył Mieszkowski.

Poseł Nowoczesnej zapowiedział złożenie do Sejmu projektu ustawy nowelizującej Kodeks karny i znoszącej art. 196 dotyczący obrazy uczuć religijnych, który – jak mówił – stał się dziś narzędziem politycznym. Art. 196 Kk przewiduje, że “kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

“W sytuacji, kiedy Kościół katolicki staje się kościołem partyjnym, kiedy reprezentuje interesy partii rządzącej, wówczas nie ma żadnej wątpliwości, że ten artykuł będzie używany w debacie politycznej, a w sytuacjach skrajnych, jak w przypadku aresztowania Ewy Podleśnej w działalności i w praktyce demokratycznej. Takich rzeczy być nie może w kraju praworządnym, jakim powinna być Polska” – podkreślił polityk.

Mieszkowski odniósł się także do materiału wyemitowanego w głównym wydaniu “Wiadomości” w TVP1 po wystąpieniu przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska. Zdaniem posła “całkowicie dyskwalifikuje on prezesa tej telewizji, panią Danutę Holecką jako szefową +Wiadomości+ i cały blok informacyjny”.

“Patrząc na to z punktu widzenia szerokiej publiczności telewizji publicznej, która jednak powinna otrzymać obiektywną, pluralistyczną informację, taka sytuacja jest nie do zaakceptowania” – powiedział Mieszkowski. Zapowiedział złożenie w związku z tym skargi do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, odwołując się “do elementarnych, demokratycznych zasad, którymi powinna kierować się telewizja publiczna”.

“W kwietniu złożyliśmy też projekt nowelizacji ustawy o Radzie Mediów Narodowych, która zakłada, że będzie ona obywatelską radą mediów, reprezentowaną przez wszystkie środowiska od uniwersyteckich poprzez polityczne po społeczne, po to, żebyśmy raz na zawsze zerwali z telewizją partyjną” – dodał poseł.

Źródło: PAP Autor: Agata Tomczyńska
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij