Publicystyka

Poseł Lewicy domaga się usunięcia “W pustyni i w puszczy” z lektur szkolnych. “Natężeniu rasizmu, kolonializmu i patriarchatu”

Maciej Gdula z Lewicy domaga się usunięcia “W pustyni i w puszczy” z grona lektur szkolnych. Według parlamentarzysty popularna powieść Henryka Sienkiewicza ma zły wpływ na dzieci, gdyż jego zdaniem promuje ona… rasizm czy patriarchat.

“W pustyni i w puszczy” to z pewnością jedna z najbardziej kultowych i znanych pozycji w kanonie lektur szkolnych. Wydawana w latach 1910-1911 powieść opisująca przygody Stasia i Neli bardzo szybko stała się światowym bestsellerem, przełożonym na 21 języków. Dziś jednak stała się przedmiotem sporu, głównie z uwagi na zastrzeżenia z lewej strony polskiej sceny politycznej. Sienkiewiczowi zarzucane jest promowanie rasizmu oraz kolonializmu, czego przejawem miały być opisy czarnoskórych bohaterów powieści.

Do grona krytyków “W pustyni i w puszczy” z pewnością można zaliczyć posła Lewicy Macieja Gdulę. Według polityka w polskiej literaturze nie ma drugiej, podobnej pozycji, która byłaby takim “natężeniem rasizmu, kolonializmu i patriarchatu”, jak powieść Sienkiewicza.

Kanon lektur w podstawówce nadaje się do kosza. Przestańmy męczyć i zatruwać dzieci! – napisał Gdula.

Źródło: Twitter Autor: JD
Fot. Twitter

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij