Prawie 137 mln złotych ze środków UE na modernizację dostanie Port Północny w Gdańsku. Dzięki inwestycji Polska będzie mogła zwiększyć przeładunki drogą morską – powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.
Minister podpisał umowę o dofinansowanie modernizacji największego portu przeładunkowego w Polsce. Zgodnie z założeniami całkowite koszty inwestycji to 161 milionów złotych, a dofinansowanie unijne wyniesie prawie 137 milionów złotych, czyli około 85 proc. wartości przedsięwzięcia.
“Modernizacja sprawi, że do Portu Północnego będą mogły wpływać większe jednostki, poprawi się też bezpieczeństwo – powiedział Kwieciński. Dodał, że równolegle z rozbudową portu, trwają też inwestycje w kolej i drogi, co – jak zapewnił – znacząco zwiększy przeładunkowość w polskich portach i “będzie argumentem dla przedsiębiorców, żeby podjąć lub kontynuować współpracę z portem”.
Z przytoczonych przez niego danych wynika, że w ubiegłym roku przeładowano w Polsce 87 mln ton towarów, z czego 40 mln ton w porcie w Gdańsku. “W tym roku wynik będzie lepszy, ponieważ już w pierwszym półroczu w Gdańsku zanotowaliśmy 25 mln ton – zaznaczył. Podkreślił, że rząd wzmacnia transport morski, ponieważ jest on najtańszy i ekologiczny. “80 proc. transportu na świecie odbywa się drogą morską” – dodał.
W ramach modernizacji zaplanowano powiększenie szerokości toru w dnie i zwiększenie jego głębokości. Zakupione też zostanie nowe oznakowanie nawigacyjne. Inwestycja umożliwi dwukierunkową żeglugę jednostek oraz zapewni bezpieczeństwo statkom wpływającym i wypływającym z Portu Gdańsk. Planowany termin zakończenia modernizacji to koniec kwietnia 2020 roku.
W podpisaniu umowy uczestniczył Przemysław Gorgol, p.o. dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych oraz Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.
“Według Strategii Rozwoju Portu Gdańsk, w 2027 roku Port Gdański będzie należał do grona najnowocześniejszych portów w Europie. Inwestycja, na którą dzisiaj podpisywana jest umowa o dofinansowanie unijne, jest jednym z etapów we wdrażaniu założeń tej strategii” – podkreślił Gorgol