TVN będzie musiał zapłacić Najnowsze wiadomości z kraju

Porażający list byłych pracowników TVN! „Zwolnienia, cenzurowanie informacji (…) tak zabija się telewizję”

Grupa anonimowych „pracowników TVN” przekazała do wielu redakcji w Polsce i za granicą list, w którym zarzuca władzom firmy, na czele z Katarzyną Kieli, złe zarządzanie, które miało doprowadzić m.in. do zwolnień wielu pracowników. TVN Grupa Discovery, wspólna struktura zarządzająca kanałami Grupy TVN i Discovery w Polsce, odpowiada na zarzuty w piśmie przesłanym do portalu wirtualnemedia.pl, gdzie czytamy, że “w Grupie TVN Discovery przestrzegamy najwyższych standardów i mamy wdrożone rygorystyczne mechanizmy kontroli i zarządzania”.

Anonimowy list pracowników stacji TVN trafił m. in. do redakcji Wirtualnej Polski, Onetu, “Rzeczpospolitej”, “Pulsu Biznesu”, Eurozetu, RMF FM, Polsatu, TVP, Polskiego Radia, “Sieci”, “Do Rzeczy”, Radia Maryja i “Naszego Dziennika”, także do kilku agencji mediowych i zagranicznych koncernów, w tym do szefów Facebooka, Disneya i Amazona. Niestety, nie wszystkie redakcje odniosły się do sprawy.

List jako pierwsza opublikowała na swoim portalu stacja TVP.info, dopiero wówczas temat podjęły inne redakcje, choć – kilka godzin po ujawnieniu listu – temat wciąż był nieobecny np. na portalu Onet.pl.

– Chcemy przypomnieć Wam, a tym którzy nie wiedzą przybliżyć, czym była kiedyś telewizja TVN, jaka była pozycja TVN i czym było kiedyś TVN dla nas pracowników. Czym dziś stał się TVN, dokąd zmierza – od takich słów zaczyna się list, w którym autorzy prezentują swoją wizję historii TVN.

Pozytywnymi bohaterami tej wizji są m. in. współzałożyciel stacji Mariusz Walter, były redaktor naczelny TVN 24 Adam Pieczyński i Edward Miszczak, a negatywną bohaterką Katarzyna Kieli. Autorzy zarzucają jej m. in. zwolnienia i wytwarzanie złej atmosfery w filmie. Przypominają także, że skorzystała poza kolejnością ze szczepionki przeciw COVID-19.

– Kochaliśmy TVN, kochaliśmy naszą pracę, ale tego już nie ma – piszą autorzy. – Tak zabija się telewizję, tak umiera TVN. Ludzie bez wiedzy o mediach, bez pasji do mediów rządzą tymi mediami. Człowiek bez pasji, bez zrozumienia specyfiki biznesu telewizyjnego, kierujący się tylko tabelką excel, nie może kierować telewizją, bo ją zniszczy. Ludzie bez pasji zniszczą każdy biznes – piszą pracownicy TVN.

Opisują także kulisy pracy dla redakcji z ul. Wiertniczej:

– Zwalniane są kobiety w ciąży, matki rodzin wielodzietnych, osoby w wieku emerytalnym, które są wybitnymi specjalistami w swoich dziedzinach – czytamy w liście.

Autorzy dodają, że w ich miejscu pracy panuje atmosfera „zastraszania i skrajnej demotywacji”. W liście pojawiła się także informacja o inwigilowaniu pracowników przez stację, poprzez „obowiązek przekazywania informacji i wypełniania ankiety o potencjalnym konflikcie interesów przez wszystkich pracowników i współpracowników”.

Pracownicy TVN przyznają także, że o szczepieniach poza kolejnością wiedzieli wcześniej, bo „świat mediów huczał”, jednak zabroniono im o tym informować.

Jak podają – zakaz pochodził od samej Kasi Kieli oraz Dominiki Stępińskiej-Duch (członek zarządu).

– Tym samym wprowadzono cenzurę na dziennikarski, rzetelny news. Oszukano widzów wolnych mediów. Zamknięto usta dziennikarzom, do których dzwonili ich koledzy z innych mediów, pytając, co się dzieje – cytuje list portal TVP Info.

Inny ciekawy wątek w liście, to informacja, iż przed pandemią w domu Katarzyny Kieli “odbywały się liczne spotkania towarzyskie”, na których mieli bywać m. in. była ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, a także twórca Polsatu Zygmunt Solorz czy prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Ponadto, Kieli wraz z mężem miała być zapraszana przez Solorza do jego rezydencji i odbywać z nim wspólne loty.

W odpowiedzi na list Grupa TVN Discovery odniosła się do zarzutów swoich pracowników:

– W Grupie TVN Discovery przestrzegamy najwyższych standardów i mamy wdrożone rygorystyczne mechanizmy kontroli i zarządzania. Jeśli krytyka, tak jak w tym przypadku, ma na celu jedynie zaszkodzenie nam, będziemy szli swoją drogą – zapewnił nadawca przesyłając swoje oświadczenie do portalu wirtualnemedia.pl

– Nasze wyniki – pozycja grupy, TVN, TVN24 i wzrost Playera – świadczą o tym, że idziemy w dobrym kierunku. Będziemy krytykowani za wybory, których dokonujemy. Jeśli krytyka jest uzasadniona, będziemy jej słuchać. Jeśli krytyka, tak jak w tym przypadku, ma na celu jedynie zaszkodzenie nam, będziemy szli swoją drogą. TVN i Discovery będą nadal walczyć o niezależność mediów w Polsce. I zawsze będziemy realizować nasze obietnice wobec widzów – komentuje biuro prasowe TVN Discovery Polska w portalu Press.pl.

 

Źródło: Stefczyk.info za TVP.info/Wirtualnemedia/Press Autor: red.
Fot. PAP

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij