Najnowsze wiadomości z kraju

Porażająca skala nieprawidłowości w WUM – niemal połowa zaszczepionych to osoby spoza personelu medycznego

Blisko 200 z 450 osób zaszczepionych przez WUM nie było pracownikami placówki – poinformował w poniedziałek szef MZ Adam Niedzielski. Dodał, że wykryte podczas kontroli nieprawidłowości wskazują na złą organizację i nierzetelność, za co na WUM nałożono 350 tys. zł kary.

Niedzielski na poniedziałkowej konferencji prasowej poinformował, że kontrola w WUM wykazała, że z 450 dawek szczepionki, przeznaczonych dla personelu medycznego tej placówki, blisko 200 zaszczepionych nie było pracownikami WUM.

“Były to osoby spoza personelu medycznego i niemedycznego szpitala” – wskazał.

Ocenił, że nie jest to skala marginalna. “Blisko połowa tych osób, które zostały zaszczepione, nie była w żaden sposób w relacji zatrudnienia w szpitalu” – zaznaczył Niedzielski. Część tych osób, zauważył szef MZ, to mogli być członkowie rodzin personelu WUM lub pacjenci.

Niedzielski poinformował też, że podczas kontroli zweryfikowano liczbę osób, które zgłosiły wcześniej chęć zaszczepienia się i były skłonne w tym czasie przyjąć szczepionkę.

“W tych dniach, kiedy realizowane były szczepienia, były co najmniej 32 osoby z personelu medycznego, które się zgłosiły do szczepienia, a w trakcie tej akcji nie zostały zaszczepione” – wskazał.

Niedzielski ocenił, że takie nieprawidłowości wskazują na złą organizację i nierzetelność. “Dlatego też musi pojawić się kara. Kara w przypadku kontroli prowadzonych przez NFZ jest mierzona jako 50 proc. środków przekazywanych za dany okres” – przekazał. “To będzie potrącone przy okazji najbliższej faktury. Ta kwota kary na tę chwilę wynosi blisko 350 tys. zł” – powiedział szef resortu zdrowia.

Minister ocenił również, że nie widzi możliwości współpracy w władzami WUM i oczekuje dymisji rektora.

Autor: Monika Zdziera

Źródło: Na podst. PAP Autor: Monika Zdziera/KF
Fot. TVP.info

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij