Ponad połowa infrastruktury wodociągowej i sanitarnej w Strefie Gazy jest zniszczona lub uszkodzona Najnowsze wiadomości ze świata

Ponad połowa infrastruktury wodociągowej i sanitarnej w Strefie Gazy jest zniszczona lub uszkodzona

Od rozpoczęcia wojny w Strefie Gazy zniszczono lub uszkodzono ponad połowę tamtejszej infrastruktury wodociągowej i sanitarnej – informuje w czwartek BBC na podstawie analizy zdjęć satelitarnych. Brak dostępu do uzdatnionej wody i niemożność oczyszczania ścieków są poważnym zagrożeniem dla zdrowia mieszkańców – ostrzega stacja.

BBC przeanalizowała zdjęcia satelitarne 603 obiektów, porównując obrazy zrobione przed wojną i już w jej trakcie. Obserwowano m.in. zbiorniki wody, studnie, zakłady odsalania wody morskiej czy oczyszczalnie ścieków. 53 proc. z nich miało ślady uszkodzenia lub zniszczenia. Większość z nich jest położona na północy Strefy Gazy i w rejonie miasta Chan Junus.Już przed wojną Strefa Gazy miała problemy z zaopatrzeniem w wodę, teraz praktycznie w żadnym budynku nie ma bieżącej wody – zaznacza BBC, opierając się na relacjach przebywających na miejscu pracowników organizacji pomocowych.

Te zniszczenia mają katastrofalny wpływ na zdrowie mieszkańców Gazy, dramatycznie wzrosła liczba osób cierpiących na biegunkę, która w poważnych przypadkach, gdy dotyka osób słabsze, może być śmiertelna – alarmuje dr Natalie Roberts, szefowa brytyjskiego oddziału organizacji Lekarze bez Granic. Jak dodaje, rośnie tez liczba zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu A.

Zniszczenia infrastruktury cywilnej są spowodowane tym, że była ona “cynicznie wykorzystywana przez Hamas do działań terrorystycznych” – przekazała BBC izraelska armia, odpowiadając na prośbę o komentarz do konkretnych przypadków.

Obowiązkiem Izraela wynikającym z prawa konfliktów zbrojnych jest ochrona krytycznej infrastruktury cywilnej, chyba że istnieją dowody na używanie jej do celów militarnych – przypomina stacja.

By ocenić legalność działań zbrojnych, trzeba wziąć pod uwagę ich wzorzec – zaznacza Leila Sadat, profesor międzynarodowego prawa karnego i doradczyni Międzynarodowego Trybunału Karnego.

“Bez celowego działania byłoby bardzo trudno zniszczyć ponad połowę infrastruktury wodociągowej i sanitarnej. Więc ewidentnie wyłania się tutaj wzorzec albo lekceważącego podejścia do (ataków) na obiekty cywilne, albo celowego niszczenia tych obiektów; to nie były same pomyłki” – skomentowała Sadat.

Źródło: (PAP) Autor: adj/ akl/
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij