Biuro ds. Mediów Rządowych Strefy Gazy powiadomiło, że od początku izraelskiej operacji odwetowej po ataku Hamasu z 7 października 2023 roku 71 338 osób zostało zakażonych wirusowym zapaleniem wątroby. Jest to skutek ciągłego ostrzału infrastruktury cywilnej, w tym medycznej na tym terytorium.
Według zarządzającego Strefą Gazy Hamasu, ponad 1,7 mln Palestyńczyków (z przeszło 2 mln mieszkańców tego obszaru) zaraziło się chorobami zakaźnymi w trudnych warunkach ciągłych migracji wewnętrznych. Te przemieszczenia ludności cywilnej spowodowane są nieustannymi zmianami tzw. bezpiecznych stref, wyznaczanych przez siły zbrojne Izraela, a następnie ich bombardowaniem – tak, jak stało się to m.in. w centralnej części półenklawy w ubiegłym tygodniu.
ONZ alarmuje, że 1,9 mln osób przesiedlonych w wyniku wojny Izraela z Hamasem żyje we “wstrząsających warunkach” sanitarnych. Eksperci powołują się na przykład obozu dla uchodźców w Dajr al-Balah, położonego w centrum Strefy Gazy, gdzie 14 tys. osób korzysta z zaledwie 25 toalet.
Ponadto, według danych ministerstwa zdrowia i organizacji humanitarnych, około 350 tys. osób cierpiących na choroby przewlekłe jest narażonych na poważne ryzyko, ponieważ armia izraelska w dalszym ciągu blokuje dostarczanie do palestyńskiej półenklawy podstawowych leków. Biuro ONZ ds. Koordynacji Spraw Humanitarnych (OCHA) ostrzega, że pogłębiające się niedożywienie zwiększa podatność cywilów na choroby, tworząc “błędne koło”, co prowadzi do postępującej katastrofy humanitarnej.
Francesca Albanese, specjalna sprawozdawczyni ONZ ds. sytuacji w zakresie praw człowieka na okupowanym terytorium Palestyny, regularnie alarmuje, że bierność społeczności międzynarodowej pozwoliła, aby izraelskie zbrodnie wojenne przerodziły się w ludobójstwo. “Ludobójstwo w Gazie jest wynikiem trwającej od dziesięcioleci bezkarności Izraela” – napisała w sobotę przedstawicielka ONZ w mediach społecznościowych.
“W tej najczarniejszej godzinie społeczność międzynarodowa nie może w dalszym ciągu ignorować faktu, że izraelski projekt ma na celu oczyszczenie Palestyny z Palestyńczyków wbrew prawu międzynarodowemu, a niepowodzenie świata w pociągnięciu Izraela do odpowiedzialności doprowadziło do ludobójstwa w Gazie” – oceniła Albanese w swoim przemówieniu.
Według ministerstwa zdrowia w Gazie, tylko w ubiegłym tygodniu, od poniedziałku do czwartku, zginęły 182 osoby, a 458 zostało rannych w wyniku izraelskiej akcji odwetowej.
W ataku Hamasu na Izrael z 7 października 2023 roku zginęło niemal 1200 osób, a 251 porwano jako zakładników. Po tym najeździe wojska izraelskie wkroczyły do Strefy Gazy. W wyniku konfliktu zginęło już prawdopodobnie ponad 38,5 tys. Palestyńczyków.