Najnowsze wiadomości ze świata

Ponad 25 tysięcy zatrzymanych od początku protestów na Białorusi

Na Białorusi od 9 sierpnia, kiedy wybuchły powyborcze protesty, do 3 listopada zatrzymano ponad 25 800 osób za złamanie przepisów dotyczących zgromadzeń masowych, sporządzono ponad 24 tys. protokołów administracyjnych – pisze w sobotę portal Tut.by, powołując się na źródła.

Serwis cytuje założony przez Pawła Łatuszkę Narodowy Zarząd Antykryzysowy (NAU), który twierdzi, że posiada kopie raportów MSW w tej sprawie. Łatuszka jest członkiem prezydium opozycyjnej Rady Koordynacyjnej.

“NAU posiada wewnętrzne raporty MSW. Według danych ministerstwa od 9 sierpnia do 3 listopada na Białorusi zatrzymano ponad 28 500 osób za +złamanie prawa dotyczącego masowych zgromadzeń i łamanie innych przepisów podczas ich przeprowadzania+” – zakomunikował NAU.

Jak czytamy na kanale NAU w Telegramie, od dnia wyborów Białorusini złożyli cztery tysiące skarg na przemoc ze strony struktur siłowych. Nie wszczęto ani jednej sprawy wobec funkcjonariuszy za przemoc i zabójstwa – napisano.

O założeniu Narodowego Zarządu Antykryzysowego Łatuszka poinformował pod koniec października. Podczas gdy Rada Koordynacyjna została stworzona dla przeprowadzenia negocjacji, NAU ma być organem, który zapewni osiągnięcie celów, takich jak rozpoczęcie rozmów i zagwarantowanie stabilności w kraju w chwili przejęcia władzy przez siły demokratyczne – zaznaczył.

Źródło: PAP Autor: ndz/ zm/
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij