Publicystyka

Pomnik Żołnierzy Niezłomnych walczy o nagrodę w prestiżowym konkursie

Wrocławski pomnik Żołnierzy Niezłomnych dotarł do finału prestiżowego konkursu CODAAwards, który wybierze najlepsze dzieło sztuki w przestrzeni publicznej. Można na niego zagłosować tutaj.

Koncepcja pomnika została wyłoniona w międzynarodowym konkursie architektoniczno-rzeźbiarskim. Zwyciężyli w nim Tomasz i Konrad Urbanowiczowie z wrocławskiej pracowni Archiglass. Ostateczna decyzja o budowie, mimo protestów środowisk lewicowych, zapadła w 2021 roku. Pomnik odsłonięto 8 maja 2024, w rocznicę końca II Wojny Światowej. Stoi na skwerze przy ul. Borowskiej i Glinianej.

Wrocławski pomnik składa się z dziewięciu brył ze szkła artystycznego. W ich środku znajdują się postacie Żołnierzy Niezłomnych w skali 1:1, oparte o historyczne fotografie. Jury konkursu zwróciło uwagę na znakomite wykorzystanie przez artystów gry świateł, zarówno w dzień, jak i – dzięki odpowiedniej iluminacji – po zmroku. Pomnik odsłoniła mjr Wanda Kiałka, sanitariuszka 5 wileńskiej brygady AK, którą po wojnie prześladowali Rosjanie.

Teraz wrocławski pomnik rywalizuje o nagrodę publiczności w konkursie organizowanym przez branżowy portal CODAWorx. Jego jury uznało go za jeden ze stu najlepszych przykładów sztuki w architekturze lub miejscu publicznym. Głosowanie nad zwycięzcą potrwa do 2 lipca.

W opisie na stronie konkursu również zwrócono uwagę na grę świateł. Jury zwróciło również uwagę na to, że postacie są mniej lub bardziej widoczne, zależnie od kąta patrzenia, co ma symbolizować ich działalność w podziemiu lub próby wymazania ich z historii. Zwrócono też uwagę, że postacie nie stoją na piedestałach, co symbolizuje, że byli zwykłymi ludźmi, ale bryły szkła są dużo wyższe od nich, co symbolizuję wielkość ich ducha. „Nie widzimy dokładnie ich twarzy, nie mamy podpisów ze stopniem wojskowym, nie rozróżniamy ich imion, daty śmierci” – napisano na stronie konkursu – „Ale czujemy ich strach i sytuację bez wyjścia. Stajemy się świadomi ich tragicznej i beznadziejnej sytuacji, ograniczającej wolność życia, ich doświadczenia i dramaty, okrutność, samotność i, ostatecznie, często więzienną celę i śmierć”.

Swój głos w plebiscycie można oddać na stronie konkursu. Wystarczy kliknąć napis “Vote” pod zdjęciem pomnika.

Źródło: Stefczyk.info na podst. CODAWorx Autor: WM
Fot. Robert Niedźwiedzki - Praca własna

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij