Publicystyka

Polski urzędnik odpowiada na pytania dziennikarza. Wideo podbija internet

Ten film przejdzie do historii, a być może za kilka lat studenci będą uczyć się na jego przykładzie o patologiach toczących “Polskę samorządową”.

Dziennikarz Telewizji Polskiej próbuje dowiedzieć się od wysokiego szczeblem urzędnika kieleckiego magistratu, co stało się z dokumentami dotyczącymi Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego. Choć pytanie jest zadawane kilkakrotnie, odpowiedź urzędnika jest zawsze taka sama i nie ma nic wspólnego z problemem. To trzeba po prostu usłyszeć.

 

Choć wypowiedź Sekretarza Miasta, z pewnością może wywołać uśmiech na ustach, to jednak samo zachowanie urzędnika podległego związanemu z Koalicją Obywatelską prezydentowi Bogdanowi Wencie jest skandaliczne. Sekretarz nic nie robi sobie z kontrolnej roli, którą pełnią media i w kpiący sposób unika odpowiedzi na kłopotliwe pytanie. To niestety przykład szerszego problemu, który toczy “Polskę samorządową”. Wyobrażacie sobie, co by było, gdyby na podobną wypowiedź pozwolił sobie np. urzędnik ministerstwa?

Niestety pan Szczepan Skorupski czuje się zupełnie bezkarny – wie, że samorządowcy mają dużo łatwiej. To nie tylko przypadek Kielc, to problem ogólnopolski. Efekt między innymi dużego “zblatowania” lokalnych władz z lokalnymi mediami, zapewniany przez środki, które samorządowe władze wielu miast lekką ręką wydają na media. Pieniądze szerokim strumieniem płyną zarówno z kasy miejskiej, jak i z miejskich spółek – w efekcie czego regionalne gazety i portale niechętnie angażują się w krytykę władzy, a wręcz zazwyczaj ją chwalą i nagradzają tytułami “ludzi roku”, “gospodarzy dekady”, etc. etc.

Tracą na tym przede wszystkim mieszkańcy, których nikt nie chroni przed podwyżkami opłat komunalnych, czy nie patrzy na ich interes, decydując np o sprzedawaniu kolejnych miejskich gruntów deweloperom. Pieniądze się zgadzają, a życie się toczy dalej. Skąd tylko później zdziwienie, że ten lub inny polityk w kilka lat dorobił się kilku mieszkań, a na jego kwoty które zgromadził na rachunkach bankowych są wyższe niż główna nagroda w totolotka?

Źródło: Autor: Piotr Filipczyk
Fot.
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Polecane artykuły

0 0

Kandydat na wójta wygrał jednym głosem

0 0

Hotel z “Lśnienia” stanął w płomieniach

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij