Najnowsze wiadomości z kraju

Polski satelita wkrótce trafi na orbitę

Największy i najbardziej zaawansowany polski satelita już wkrótce trafi na orbitę. Wyniesie go rakieta Elona Muska.

Satelita obserwacyjny EagleEye powstał w ramach współpracy między Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk z firmami Creotech Instruments i Scanway. To pierwszy polski satelita, który waży więcej niż 50 kg.

Prace nad jego budową rozpoczęto w 2017 roku, kosztowała łącznie ok. 60 mln złotych. „Należy sobie zdawać sprawę, że to jest technologia, która powstała w Polsce. Ona nie bazuje na technologach zagranicznych. Tu mamy w większości systemy i podsystemy opracowane i przetestowane w Polsce, przez różne firmy polskiego sektora kosmicznego” – powiedział Grzegorz Brona, prezes Creotech.

Brona poinformował, że właśnie zakończyły się testy, a satelita znajdzie się na orbicie mniej więcej w połowie tego roku. Wyniesiony zostanie prawdopodobnie przez rakietę SpaceX, firmy Elona Muska. Misja rozpocznie się na wysokości 550 km, ale satelita zejdzie później na 350 km. Kierownik projektu Marcin Mazur wyjaśnił, że to pierwszy raz, kiedy polski satelita dokona manewru orbitalnego. Dzięki niemu zapewni lepszą jakość zdjęć.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Polsat News Autor: WM
Fot. Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij