Najnowsze wiadomości z kraju

Polski gigant wprowadza urlop menstruacyjny. Kobiety mogą liczyć na dodatkowy dzień wolny

Odpowiedzialna za produkcję „Wiedźmina” i „Cyberpunka” firma CD Projekt RED wprowadza dodatkowy dzień wolny dla swoich pracownic. Urlop menstruacyjny zapewni dodatkowy dzień wolny w każdym miesiącu w przypadku bolesnej miesiączki.

Zgodnie z nowymi zasadami, które będą obowiązywały od kwietnia, każdej pracującej w CD Projekt RED kobiecie, będzie przypadał jeden dodatkowy dzień wolny w miesiącu. Z urlop menstruacyjnego pracownice będą mogły skorzystać w przypadku bolesnej miesiączki.

Z dumą oferujemy pracownikom urlop menstruacyjny! Członkowie zespołu mogą teraz skupić się na swoim komforcie i zdrowiu, biorąc wolne w przypadku bólu miesiączkowego – przekazała firma na Twitterze. Polski gigant na rynku gier komputerowych tłumaczy, że nowe zasady są elementem integracji i tworzenia wspierającego miejsca pracy.

Agnieszka Szamałek-Michalska z CD Projekt RED tłumaczy, że jest to urlop pełnopłatny, który można wykorzystać w całości lub w wymiarze kilku godzin, a będzie to zależne od indywidualnych potrzeb. Przedstawicielka firmy zastrzega jednocześnie, że niewykorzystane dni wolne nie kumulują się i nie przechodzą na kolejny miesiąc. – Nie ma też ekwiwalentu za niewykorzystane dni – dodała.

Firma, w której 29 proc. pracowników stanowią kobiety, traktuje nowy urlop jako inwestycję. Jej przedstawiciele argumentują, że będzie to dla nich okazja do regeneracji.

Dodatkowy dzień wolny w przypadku bolesnej miesiączki wprowadzono w ubiegłym roku w GOG, czyli spółce córce polskiej firmy produkującej gry wideo. Wyjaśniono, że jest to sposób na „przełamanie tabu”. Tłumaczono, że w ten sposób można sprawić, aby „niezręczny temat stał się normalną częścią rozmowy”.

Podobne rozwiązanie przyjęto 16 lutego w Hiszpanii. Jest to pierwszy kraj, w którym urlop menstruacyjny zagwarantowano w Kodeksie Pracy.

Źródło: stefczyk.info/na podst.money.pl Autor: MS
Fot. pixabay/zdj. ilustracyjne

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij