Najnowsze wiadomości z kraju

Polski astronauta poleci w kosmos

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda poinformował w środę, że polski astronauta weźmie udział w misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Polak będzie m.in. testował najbardziej zaawansowane technologie polskich przedsiębiorców.

4 sierpnia 2023 r. minister rozwoju i technologii, Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) oraz amerykańska firma działająca w branży kosmicznej Axiom Space podpisały porozumienie w sprawie lotu na ISS.

Historia dzieje się na naszych oczach. Drugi w dziejach polski astronauta będzie w kosmosie. Misja jest planowana w drugiej połowie 2024 roku. Zaprezentujemy naszego kandydata Sławosza Uznańskiego – powiedział szef resortu rozwoju i technologii.

W 2023 r. Polska zwiększyła składkę finansową do ESA o 295 mln euro. To sprawia, że polskie firmy będą mogły uczestniczyć w wielu programach rozwoju technologii, produktów i usług z zakresu łączności satelitarnej, nawigacyjnej czy obserwacji Ziemi.

Polak uczestnicząc w misji na ISS będzie testował najbardziej zaawansowane technologie polskich przedsiębiorców, realizował eksperymenty i program edukacyjny skierowany do uczniów.

Mamy już pewność i gwarancję, że drugi w historii Polski astronauta, będzie uczestniczył w misji kosmicznej na orbitę – przekazał Buda, zaznaczając, że udział Uznańskiego w misji musi zostać zatwierdzony przez ESA oraz amerykańskich partnerów.

39-letni astronauta i inżynier Sławosz Uznański jest doktorem elektroniki. Ukończył Politechnikę Łódzką, a obecnie pracuje w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych. Został wybrany przez Europejską Agencję Kosmiczną do grupy rezerwowej korpusu astronautów.

Źródło: stefczyk.info/na podst.polsatnews Autor: MS
Fot. Wikimedia Commons

Polecane artykuły

0 0

Strażakom spłonął wóz strażacki

0 0

Na wojskowej uczelni doszło do eksplozji. Są ranni żołnierze

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij