Polska zostanie ponownie głównym tematem debaty w Parlamencie Europejskim Najnowsze wiadomości ze świata

Polska zostanie ponownie głównym tematem debaty w Parlamencie Europejskim

Złożona z szefostwa grup politycznych i przewodniczącego PE konferencja przewodniczących Parlamentu Europejskiego zdecydowała w czwartek o dodaniu do porządku obrad przyszłotygodniowej sesji plenarnej punktu dotyczącego praworządności w Polsce – podały PAP źródła z PE.

Wniosek w tej sprawie złożyła Frakcja Odnowić Europę, uzasadniając to podpisaniem ustawy rozszerzającej dyscyplinarność sędziów w Polsce. “Kryzys się nasila” – pisał jeszcze w środę na Twitterze słowacki europoseł Odnowić Europę pilotujący temat praworządności Michal Szimeczka.

Przeciwko przeprowadzeniu debaty był przedstawiciel Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, do których należy PiS oraz eurosceptyczna grupa Tożsamość i Demokracja. Frakcje te jednak pozostają w mniejszości i nie były w stanie zablokować decyzji. Dyskusja zaplanowana została na najbliższy wtorek w Strasburgu.

Poprzedni raz europosłowie debatowali o sytuacji praworządności w Polsce oraz na Węgrzech w połowie stycznia. Przedstawiciele grup politycznych skupiających zdecydowaną większość europosłów mocno skrytykowali wówczas wprowadzane w Polsce zmiany dotyczące sądownictwa. PiS przekonywało, że sądy w Polsce są niezawisłe i wolne.

Szimeczka przypominał, że od ostatniej sesji PE i dyskusji ws. praworządności w Polsce sytuacja się zmieniła. Dodał, że – “ustawa kagańcowa” przeszła procedurę legislacyjną, a Sąd Najwyższy wydał uchwałę, która zobowiązuje sędziów do przestrzegania orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości dotyczącej ich niezawisłości.

Spór dotyczący praworządności narasta wraz z przyjęciem nowelizacji ustaw sądowych rozszerzających odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów, którzy kwestionują możliwość orzekania swoich kolegów powołanych przez nową Krajową Radę Sądownictwa. Rząd wskazuje, że rozwiązania te mają zapobiec chaosowi w wymiarze sprawiedliwości, opozycja mówi o jego dalszym upolitycznieniu.

W reakcji na podpisanie we wtorek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy w tej sprawie KE poinformowała, że analizuje ostateczny tekst noweli i “jeśli zajdzie taka potrzeba Komisja bez wahania podejmie odpowiednie działania”.

We wtorkowej debacie PE ma wziąć udział wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej ds. wartości Viera Jourova.

Źródło: PAP Autor: stk/ jar/
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij