Najnowsze wiadomości z kraju

Polska zamówiła w Szwecji dwa okręty wywiadu elektronicznego

Szwedzka firma Saab poinformowała o podpisaniu z Agencją Uzbrojenia umowy na zbudowanie dwóch okrętów rozpoznania elektromagnetycznego. Zostaną zbudowane w Stoczni Remontowa.

Rozpoznanie elektromagnetyczne (SIGINT) to forma działalności wywiadowczej, która polega na analizie promieniowania elektromagnetycznego, zarówno tego używanego w komunikacji (COMINT) jak i poza nią, np. fal radarowych (ELINT). Szwedzki koncern Saab poinformował na swojej stronie internetowej, że podpisał umowę z Agencją Uzbrojenia na budowę dwóch wyspecjalizowanych okrętów SIGINT.

Koncern poinformował, że ta umowa jest warta 620 milionów dolarów. Saab zaprojektuje te jednostki, łącznie z „integracją zaawansowanych systemów misyjnych”. „Jesteśmy dumni, że Polska wybrała Saaba jako partnera do <budowy> okrętowych systemów wywiadu morskiego” – powiedział szef Saaba Micael Johansson. Obiecał, że te okręty będą miały sensory światowej klasy.

Saab poinformował, że wejście w życie tej umowy jest uzależnione od spełnienia „pewnych warunków finansowych”, ale spodziewają się, że spełnią je do końca roku. Budową jednostek zajmie się gdańska stocznia Remontowa Shipbuilding, a ich dostawę zaplanowano na 2027 rok.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Saab.com Autor: WM
Fot. Saab

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij