Najnowsze wiadomości z kraju

Polska wyśle wojsko na Ukrainę? Prezydent Duda nie zostawił wątpliwości

W interesie Polski jest, aby Ukraina weszła do NATO tak szybko, jak to możliwe. Ma silną armię z dużym doświadczeniem, powiedział w wywiadzie dla dziennika “Bild” prezydent Andrzej Duda.

Taka decyzja – zdaniem polskiego prezydenta – nie zapadnie jednak na szczycie NATO w Wilnie. “Trzeba poczekać do końca wojny” – dodał, zastrzegając, że w przeciwieństwie do niemieckiego rządu chce jak najszybciej zobaczyć Ukrainę w sojuszu wojskowym, choć rozumie obawy Niemców przed wojną NATO z Rosją.

“To nie jest tylko obawa Niemiec. To obawa, która istnieje w wielu krajach” – powiedział Duda. “Trzeba mieć tego świadomość, gdyby Ukraina została przyjęta do NATO dzisiaj, w czasie wojny, to najpierw zażądałaby zastosowania artykułu 5 (pomoc wojskowa w razie ataku)”.

“Wtedy inne państwa sojusznicze musiałyby pomóc w obronie Ukrainy. Wtedy doszłoby do wojny”.

Prezydent Duda nie wyklucza stacjonowania polskich wojsk na Ukrainie w przypadku zawieszenia broni z Rosją – pisze “Bild”. “Wszystko zależy od tego, jakie będą porozumienia” – powiedział prezydent Polski. Jeśli Ukraina zdecyduje się na rozmowy pokojowe z Rosją i zostanie podjęta decyzja o “operacji pokojowej” z udziałem zachodnich żołnierzy np. pilnujących przestrzegania zawieszenia broni, Polska zdaniem prezydenta Dudy wzięłaby w niej udział. “Jeśli taka będzie decyzja NATO, to jako odpowiedzialny członek sojuszu zastosujemy się do niej”, wyjaśnił.

Zapytany o możliwe nowe powstania w Rosji po buncie najemników, stwierdził: “Wszystko jest możliwe. To jest Rosja”. Są różne siły, które są w klinczu”.

“Myślę, że również w Rosji zdania są podzielone” – powiedział. “Tam jest terror. Ludzie giną nie tylko na froncie, ale także w tajemniczych wypadkach”.

Andrzej Duda stwierdził, że w kategoriach czysto ludzkich żal mu zwykłych żołnierzy, którzy są wysyłani na front przez Putina z kiepskim wyposażeniem. Ale polski prezydent stawia sprawę jasno: “Rosja zaatakowała Ukrainę bez powodu. Rosja po prostu chce podbić terytorium i podporządkować sobie Ukrainę. Nie możemy na to pozwolić, to musi być powstrzymane”.

Źródło: (PAP) Autor: bml/ tebe/
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij