Najnowsze wiadomości z kraju

Polska wydaje na obronność najwięcej w NATO. Na drugim końcu stawki Belgia i Luksemburg

Polska jest liderem wśród państw Sojuszu Północnoatlantyckiego pod względem wydatków na obronność; Warszawa przeznaczyła na ten cel w roku 2023 3,9 proc. PKB – podała w piątek agencja informacyjna Belga, powołując się na dane niemieckiego Instytutu Badań nad Gospodarką (ifo).

Jak przypomina Belga, NATO wymaga od wszystkich sojuszników rocznych wydatków na cele obronne w wysokości 2 proc. PKB. Spośród 25 przebadanych przez ifo krajów (Sojusz liczy obecnie 31 państw) tylko 10 osiągnęło wymagany cel.

“Polska jest liderem z wynikiem 3,9 proc., następnie Grecja (3 proc.) i Estonia (2,7 proc). Pozostałe kraje spełniające cel to Finlandia, Węgry, Łotwa, Litwa, Rumunia, Słowacja i Wielka Brytania” – podała Belga.

Na drugim końcu skali, wśród krajów przeznaczających najmniej na obronę, znalazła się Belgia (1,1 proc.) i Luksemburg (0,7 proc.).

Źródło: (PAP) Autor: Z Brukseli Artur Ciechanowicz
Fot.
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij