Najnowsze wiadomości z kraju

Ważna polska uczelnia nie dostanie obiecanych pieniędzy. Powody szokują

Ogromne kłopoty niektórych polskich uczelni wyższych. Nie dostaną obiecanych pieniędzy, bo uznano je za… “pieszczochów PiS-u”.

Ustawa okołobudżetowa na 2024 r. przewidziała podwyżki dla nauczycieli o 30 proc. oraz dla nauczycieli początkujących o ok. 33 proc. Diabeł, jak zwykle, tkwi w szczegółach i wiadomo już, że nie wszyscy dostaną taką kasę, na jaką liczono przed wyborami. Co więcej, nikt nie dostanie tyle, ile obiecał Tusk. Miało być 1500 zł, będzie dużo mniej. Sorry, taki mamy klimat.

To nie koniec kłopotów, bo pojawił się kolejny problem, tym razem z przekazaniem części obligacji skarbowych na rzecz uczelni wyższych, co wg wspomnianej wyżej ustawy okołobudżetowej, miało się zamknąć w kwocie blisko 2,2 mld zł. Wszystko dlatego, że niektóre uczelnie uznano za “pieszczochów” byłego ministra i… wstrzymano wypłaty pieniędzy.

Jedną z ofiar jest np. Politechnika Poznańska, która nie otrzymała obiecanych 200 milionów złotych. O tej bulwersującej sprawie poinformowało jako pierwsze “Radio Poznań”.

Celem części dotacji, którą zabrał obecny rząd, a obiecał poprzedni, miało być “zebranie pod jednym adresem laboratoriów oraz przestrzeni dla innowacyjnych firm studenckich, akademickich, jak i komercjalizacja badań prowadzonych na poznańskiej uczelni”. Tak jeszcze w październiku 2023 roku zapowiadała minister Jadwiga Emilewicz.

Minister przekazała nawet symboliczny czek rektorowi Politechniki Poznańskiej prof. Teofilowi Jesionowskiemu i zapowiedziała:

– Centrum Nowych Technologii i Innowacji ma skupić swoje działania na kluczowych obszarach, w szczególności: technologiach kwantowych, cyberbezpieczeństwie, sztucznej inteligencji, technologiach wodorowych, technologiach jądrowych, biotechnologii, technologiach miast inteligentnych.

Budowa wspomnianego centrum miała kosztować 220 milionów, z czego 120 miało pochodzić ze sprzedaży skarbowych papierów wartościowych, a reszta z kasy uczelni. Poznańska Politechnika to ważny ośrodek akademicki, który kształci specjalistów nie tylko w Polsce, ale całej Europie Środkowej w obszarze m.in. technologii kwantowych, sztucznej inteligencji czy cyberbezpieczeństwie.

Teraz na uczelni wszyscy nabrali wody w usta i sprawy nie komentują.  Trzeba będzie sobie poradzić bez obiecanych pieniędzy, bo nowy rząd wstrzymał wypłaty.

– Pieszczochy to są uczelnie, o których mówicie, w sposób szczególnie traktowane. Te pieniądze, o których mówicie, są kierowane do uczelni, które jak doskonale wiecie, tak naprawdę w sposób szczególny były traktowane przez ostatnie lata. Zostało rozdanych 8 miliardów na inwestycje i trafiały przede wszystkim do uczelni, które są z wami powiązane w sposób polityczny – tłumaczył nowy wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Marek Gzik.

 

Źródło: Autor:
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Utknęli na bezludnej wyspie. Uratowały ich liście palmy

0 0

Do ziemi zbliżają się dwie duże asteroidy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij