Polska sieć badawcza będzie produkować miliony maseczek Wiadomości gospodarcze z kraju i świata

Polska sieć badawcza będzie produkować miliony maseczek

Przedstawiciele Sieci Badawczej Łukasiewicz poinformowali, że niedługo rozpoczną produkcję maseczek medycznych. Docelowo będą produkować dwa miliony sztuk na miesiąc.

Sieć Badawcza Łukasiewicz powstała w zeszłym roku do koordynacji badań naukowych i prac rozwojowych prowadzonych w wchodzących w jej skład instytutów naukowych. Łukasiewicz od początku włączył się w walkę z pandemią chińskiego koronawirusa. Jej eksperci doradzają rządowi, a wchodzące w jej skład instytuty wykorzystują swoje możliwości do m.in. produkcji przydatnych w walce z wirusem towarów, jak przyłbice dla lekarzy czy respiratory. Wysiłki te nazwano Tarczą Naukową.

Jak poinformowali przedstawiciele Łukasiewicza następnym etapem Tarczy Naukowej ma być stworzenie i uruchomienie linii produkcyjnych do produkcji maseczek medycznych. W skład konsorcjum projektowego weszli przedstawiciele Instytutu Biopolimerów i Włókien Chemicznych w Łodzi oraz Instytutu Tele- i Radiotechnicznego w Warszawie. Liderem zespołu projektowego została z-ca dyrektora IBWCh Małgorzata Zwolińska.

„W tym innowacyjnym projekcie największym wyzwaniem jest stworzenie w ekstremalnie krótkim czasie od podstaw kompletnej linii produkcyjnej maseczek medycznych.” – powiedziała – „Po 3 tygodniach jesteśmy na najlepszej drodze, aby – dzięki doskonałej współpracy zespołu Łukasiewicza uruchomić w zakładanym terminie pierwszą linię do produkcji masowej”

Pierwsza linia produkcyjna powinna ruszyć już w drugiej połowie maja. Docelowo Łukasiewicz chce zbudować trzy takie linie, które będą uruchamiane w tygodniowych odstępach. Docelowo dzięki temu będzie można produkować 2 miliony maseczek medycznych miesięcznie.

Źródło: lukasiewicz.gov.pl Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij