Najnowsze wiadomości z kraju

Polska przywraca tymczasową kontrolę graniczną na granicy polsko-słowackiej. “Uruchomimy 11 przejść granicznych”

Zgodnie z założeniami zostanie uruchomionych na odcinku granicy ze Słowacją w sumie 11 przejść, z czego 8 to będą przejścia drogowe, a 3 kolejowe – powiedział komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga.

Szef MSWiA poinformował we wtorek na konferencji prasowej, że Polska “o północy przywraca tymczasową kontrolę graniczną na granicy polsko-słowackiej”.

“Kontrola graniczna zostanie przywrócona na podstawie art. 28 ust.1 kodeksu granicznego Schengen, który mówi, że w trybie pilnym można przywrócić tę kontrolę. Ta kontrola w pierwszym okresie zostanie przywrócona na 10 dni. Można ją będzie odnawiać na kolejne okresy, nie dłuższe niż 20-dniowe. Z tym, że całkowity okres, w myśl tego artykułu, przywrócenia kontroli granicznej będzie wynosił maksymalnie 2 miesiące” – wyjaśnił komendant główny SG.

Zaznaczył, że decyzję o wprowadzeniu tymczasowej kontroli granicznej podejmuje minister spraw wewnętrznych i administracji na podstawie art. 17a ustawy o granicy państwowej. “Pan minister wydaje odpowiednie rozporządzenie, które w swoim załączniku określa przejścia graniczne, w których będzie można legalnie przekroczyć granicę państwową, rodzaj takiego przejścia, jak również czas jego otwarcia i zasięg terytorialny” – dodał.

“Zgodnie z założeniami zostanie uruchomionych na odcinku granicy ze Słowacją w sumie 11 przejść, z czego 8 to będą przejścia drogowe, a 3 kolejowe” – przekazał.

W województwie podkarpackim będzie to Barwinek, Radoszyce, Łupków (przejście kolejowe), woj. małopolskie: Muszyna (kolejowe), Muszynka, Piwniczna Zdrój, Chyżne i woj. śląskie: Zwardoń, Zwardoń Skalite (kolejowe) i Korbielów.

“Oprócz tych miejsc uruchomimy 11 miejsc, gdzie będzie można przekroczyć granicę pieszo” – dodał Praga.

Źródło: (PAP) Autor: Marta Stańczyk, Luiza Łuniewska
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij