Najnowsze wiadomości ze świata

Polska przekaże Ukrainie szczepionki przeciw COVID-19?

Ukraina prowadzi negocjacje z innymi krajami, w tym z Polską, na temat przekazania przez nie nadwyżki szczepionek przeciw Covid-19 – oświadczył w poniedziałek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Szefowa KE Ursula von der Leyen podkreśliła, że poprosiła kraje UE o przekazanie Ukrainie części preparatów.

W poniedziałek na Ukrainie odbywa się forum poświęcone walce z koronawirusem, na którym wystąpili m.in. prezydent i – w formie online – przewodnicząca KE oraz szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

W kraju nie rozpoczęły się jeszcze szczepienia przeciw Covid-19. Jak przypomniał Zełenski, pierwsza partia szczepionek, jaka ma dotrzeć w tym miesiącu na Ukrainę w ramach inicjatywy COVAX, obejmie ponad 100 tysięcy dawek i trafi do pracowników medycznych opiekujących się pacjentami z Covid-19.

Dodał, że sam jest gotowy, by się zaszczepić, i zapowiedział, że przyjmie preparat na tym samym etapie, kiedy wojskowi – jako zwierzchnik Sił Zbrojnych Ukrainy. Zaznaczył, że najpierw do kraju trafią preparaty firmy Pfizer/BioNTech, a następna partia według niego najpewniej będzie produkcji koncernu AstraZeneca.

Prezydent dodał, że Ukraina prowadzi też negocjacje w sprawie dostaw z innymi krajami. “Prowadzimy teraz rozmowy z krajami, które będą nam przekazywać swoje nadwyżki. Mamy kontakty w Polsce” – powiedział Zełenski.

Von der Leyen zaznaczyła w swoim wystąpieniu, że poprosiła kraje UE o przekazanie Ukrainie części swoich szczepionek. “Dzięki COVAX lekarze i personel medyczny Ukrainy otrzymają pierwsze szczepionki już w tym miesiącu, kolejne miliony dawek szczepionki dotrą na Ukrainę do lata” – podkreśliła, wskazując, że “UE to największy donor inicjatywy COVAX”. “I oprócz COVAX poprosiłam innych członków UE o podarowanie części swoich szczepionek Ukrainie” – przekazała von der Leyen.

Zaznaczyła, że UE pomaga Ukrainie od początku wybuchu pandemii, przysyłając maseczki, respiratory i przekazując 200 mln euro na wsparcie biznesu.

Zełenski ogłosił, że władze planują zaszczepić co najmniej połowę mieszkańców liczącej ok. 40 mln ludności Ukrainy w tym roku i na początku 2022 roku. Podkreślił, że państwo powinno umożliwić bezpłatne szczepienie wszystkim mieszkańcom. Jednak zwrócił przy tym uwagę na brak zaufania w społeczeństwie do szczepień. “50 procent nie wierzy w szczepienie” – powiedział.

Zaznaczył, że Kijów nie planuje kupować rosyjskiej szczepionki przeciw koronawirusowi, ponieważ, jak dodał, “nie ma żadnego potwierdzenia jej skuteczności”. “Obywatele Ukrainy to nie króliki (doświadczalne), i nie mamy prawa na nich eksperymentować” – stwierdził prezydent.

Od początku pandemii na Ukrainie wykryto 1 246 990 zakażeń koronawirusem, a 23 644 zainfekowanych zmarło.

 

Źródło: PAP Autor: Z Kijowa Natalia Dziurdzińska
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij