Polska obawia się infiltracji Węgier przez Rosję Najnowsze wiadomości z kraju

Polska obawia się infiltracji Węgier przez Rosję

Prawo i Sprawiedliwość będzie współpracować z rządzącym na Węgrzech Fideszem niezależnie od tego, czy znajdą się w tej samej frakcji w Parlamencie Europejskim – powiedziała wicepremier Beata Szydło w wywiadzie dla węgierskiego dziennika “Magyar Nemzet”.

Szydło oznajmiła też, że strona polska chciałaby otrzymać od rządu Węgier odpowiedź, dlaczego w Budapeszcie otwiera siedzibę Międzynarodowy Bank Inwestycyjny (MBI). Jak powiedziała, status banku i jego pracowników niepokoi stronę polską.

Pytana o zbliżające się wybory do PE, Szydło podkreśliła, że PiS i Fidesz współpracują ze sobą, chociaż zasiadają obecnie w innych frakcjach PE; Fidesz w Europejskiej Partii Ludowej, a PiS w grupie Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

“Dopiero po wyborach okaże się, do której rodziny partyjnej będzie należeć która partia. Z całą pewnością jednak, niezależnie od tego, Fidesz i PiS będą współpracować” – oznajmiła wicepremier. Wywiad opublikowano w poniedziałkowym wydaniu “Magyar Nemzet”.

Szydło dodała, że “byłoby najlepiej, gdyby Fidesz i PiS należały do jednego rodziny partyjnej”. Jak podkreśliła, premier Viktor Orban oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński reprezentują takie samo stanowisko odnośnie problemów UE i odpowiedzi, jakie należałoby na nie udzielić. Obie partie są też zgodne, że chciałyby silnej UE bez kompromisów i że nie powinno być w niej podwójnych standardów, a wszystkie państwa członkowskie należy traktować jednakowo.

Polską wicepremier poproszono też o skomentowanie faktu, że Węgry dążą do dobrych stosunków z Rosją, a niektórych niepokoi fakt, że MBI przenosi siedzibę z Moskwy do Budapesztu.

MBI został utworzony w 1970 roku w celu ułatwiania rozwoju i wzmacniania współpracy państw członkowskich RWPG. Obecnie należą do niego Bułgaria, Czechy, Kuba, Mongolia, Rosja, Rumunia, Słowacja, Węgry i Wietnam. Na początku lutego podpisano umowę o przeniesieniu siedziby banku z Moskwy do Budapesztu. Węgierski parlament przyznał bankowi szeroki immunitet. Jak informował portal index.hu, siedziba banku będzie miała status taki jak placówki dyplomatyczne, co oznacza m.in., że węgierskie władze muszą zapewnić jej pełną ochronę, ale nie będą mogły wejść na jego teren bez zgody władz, a wszyscy pracownicy banku i ich rodziny będą objęci pełnym immunitetem dyplomatycznym.

“Każde państwo prowadzi taką politykę, jaka jest dla niego najważniejsza. Stanowisko Polski jest takie, że Rosja dąży do rozbicia Unii Europejskiej. Mamy zupełnie inne stosunki z Rosją niż Węgry. Chcielibyśmy mieć dobre kontakty z Rosją, ale do tego Moskwa musi zmienić swą politykę. Rosja prowadzi bowiem bardzo agresywną politykę. Widzieliśmy to w Gruzji, potem na Ukrainie, a ostatnio Moskwa coraz bardziej zagraża nam, Polakom” – oznajmiła.

Odnośnie MBI Szydło zaznaczyła, że każde państwo ma prawo podejmować decyzje, kogo wpuszcza na swoje terytorium, ale stronę polską niepokoi status tego banku i jego pracowników.

“Naszym zdaniem ich dyplomatyczny status oznacza potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa międzynarodowego, gdyż ułatwia pracę rosyjskim tajnym służbom. Dlatego chcielibyśmy otrzymać od węgierskiego rządu odpowiedź, dlaczego akurat rosyjski bank rozwoju lokuje w Budapeszcie swą siedzibę. Czym uzasadniają Węgry swą decyzję, że na to pozwalają?” – powiedziała.

Odnosząc się do zaplanowanego na poniedziałek spotkania Orbana z prezydentem USA Donaldem Trumpem w Waszyngtonie Szydło oznajmiła, że to bardzo dobrze, iż stosunki między politykami naszego regionu a USA są dobre. Przypominając, że prezydent Andrzej Duda uda się w czerwcu z oficjalna wizytą do USA, zaznaczyła: “Uważam, że nasza ścisła współpraca ze Stanami Zjednoczonymi i NATO dotyczy nie tylko Polski, lecz ma też wpływ na wszystkie kraje regionu”.

Pytana o odmienną politykę obu krajów wobec chińskiego koncernu Huawei, który rząd węgierski nazwał swoim strategicznym partnerem, Szydło oceniła, że gospodarcza konkurencja ze strony ChRL nie zawsze jest uczciwa, a kroki przeciw Huawei w naszym kraju były podyktowane polskimi interesami.

 

Źródło: PAP Autor: Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij