Najnowsze wiadomości ze świata

„Polska naruszyła prawa człowieka”. Zapadł wyrok w sprawie ekshumacji smoleńskich

Trybunał nakazał wypłatę odszkodowania w wysokości 16 tys. euro dla wdów po Arkadiuszu Rybnickim i Leszku Solskim. Orzekł, że polska prokuratura naruszyła artykuł 8. konwencji praw człowieka poprzez doprowadzenia do ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej bez zgody ich rodzin. Decyzja ta zapadła jednomyślnie.

Artykuł 8. Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności gwarantuje “poszanowania swojego życia prywatnego i rodzinnego, swojego mieszkania i swojej korespondencji”. “ETPC (…) uznał też, że nie ma potrzeby osobnej analizy art. 13” – podaje Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Małgorzata Rybicka i Ewa Solska, w kwietniu ubiegłego roku złożyły skargi na Polskę do ETPCz, zarzucają prokuraturze, że zarządzenie ekshumacji wbrew ich woli oraz pozbawienie ich skutecznych środków odwoławczych od postanowienia prokuratora w tej sprawie, naruszają m.in. ich prawo do prywatności i życia rodzinnego gwarantowane w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka – opisuje na swojej stronie Helińska Fundacja Praw Człowieka.rh/dorzeczy.pl

Fot: wikicommons

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij