Najnowsze wiadomości z kraju

“Polska na pewno nie będzie płaciła za niemieckie zbrodnie”. Mocne słowa premiera do Izraela

Premier Mateusz Morawiecki odniósł się do reakcji Izraela na nowelizację kodeksu postępowania administracyjnego. Stwierdził, że dopóki jest premierem, to Polska nie będzie płacić za niemieckie zbrodnie.

W czwartek Sejm przyjął nowelizację kodeksu postępowania administracyjnego w Polsce. Według nowelizacji nie będzie możliwe zakwestionowanie decyzji administracyjnej jeśli od jej wydania minęło więcej niż 30 lat. Wprowadzenie tej nowelizacji było efektem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 12 maja 2015 roku, w którym jego sędziowie orzekli, że możliwość stwierdzenia nieważności decyzji administracyjnej bez jakichkolwiek ram czasowych jest niezgodna z zasadą demokratycznego państwa prawa.

Ta nowelizacja bardzo nie spodobała się Żydom. Jako pierwszy w ich imieniu interweniował amerykański charge d’affairs Bix Aliu, który napisał w tej sprawie list do marszałek Elżbiety Witek. Ambasada Izraela w Warszawie wydała oświadczenie, że przez tę nowelizację niemożliwe będzie odzyskanie przez Żydów majątków w Polsce. Największy skandal wywołał jednak nowy minister sprawiedliwości Izraela Jair Lapid, który na swoim Twitterze niemal otwarcie oskarżył Polskę o współudział w holokauście. „To nie pierwszy raz, kiedy Polacy próbują zaprzeczyć temu, co stało się w Polsce podczas Holokaustu” – napisał.

Na skandaliczne roszczenia Żydów zareagował premier Mateusz Morawiecki. „Stosowne oświadczenie polskiego MSZ zostało przedstawione” – powiedział zapytany o tę sprawę przez dziennikarzy – „Ja mogę tylko powiedzieć, że tak długo, jak ja będę premierem, to Polska na pewno nie będzie płaciła za niemieckie zbrodnie. Ani złotówki, ani euro, ani dolara”.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Polsat News Autor: WM
Fot. PAP/Leszek Szymański

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij