Wiadomości gospodarcze z kraju i świata

Polska kupi Apache. Jest zgoda Departamentu Stanu

Polskie siły zbrojne chcą pozyskać 96 sztuk śmigłowców szturmowych Apache. Minister Błaszczak poinformował, że amerykański Departament Stanu wyraził zgodę na ich sprzedaż.

AH-64 Apache został opracowany w połowie lat 70tych jako następca AH-1 Cobra, jednego z pierwszych śmigłowców szturmowych na świecie. Okazał się wielkim sukcesem, do dzisiaj wyprodukowano ich ponad 2500 sztuk. Używa ich wiele państw, w tym Wielka Brytania, Izrael, Korea Południowa, Zjednoczone Emiraty Arabskie czy Holandia. Polska chce pozyskać najnowszy wariant AH-64E Guardian, które weszły na służbę w 2012 roku.

 

Minister Błaszczak poinformował, że amerykański Departament Stanu zatwierdził sprzedaż Polsce do 96 maszyn AH-64E. Dodał, że zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami z sekretarzem obrony Lloydem Austinem, do czasu zakończenia procedur i rozpoczęcia dostaw armia USA udostępni nam Apache z własnych zasobów.

Należąca do Pentagonu agencja DSCA poinformowała w komunikacie, że w pakiecie ze śmigłowcami znajdą się też radary oraz 1844 pocisków przeciwpancernych AGM-114R2 Hellfire, 460 pocisków powietrze-ziemia JAGM i 508 pocisków przeciwpancernych Stinger. Całość wyceniono na 12 mld dolarów, ale warto zauważyć, że to cena maksymalna – w praktyce ostateczna cena będzie najprawdopodobniej znacznie niższa.

Źródło: Stefczyk.info na podst. TVP Info Autor: WM
Fot. US Army

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij