Polska gospodarka radzi sobie dobrze, pomimo pandemii. Recesja w Polsce jedną z najniższych w UE Wiadomości gospodarcze z kraju i świata

Polska gospodarka radzi sobie dobrze, pomimo pandemii. Recesja w Polsce jedną z najniższych w UE

Komisja Europejska prognozuje, że w 2021 r. PKB Polski wzrośnie o 3,1 proc., podczas gdy jeszcze jesienią szacowała wzrost o 3,3 proc. Według danych KE recesja w Polsce w zeszłym roku była jedną z najniższych w Unii Europejskiej.

W 2020 r. PKB Polski spadł o 2,8 proc., tymczasem jesienią prognozowano, że polska gospodarka zmniejszy się 3,6 proc. Według danych KE spadek PKB w Polsce był jednym z najniższych w Unii Europejskiej. Najmniejszą recesję zanotowała Litwa – spadek PKB o 0,9 proc., a następnie Polska ze spadkiem o 2,8 proc. W 2020 r. spadek PKB poniżej progu 3 proc. zanotowały też Estonia i Szwecja (po 2,9 proc.).

Komisja Europejska prognozuje, że w 2022 r. PKB Polski wzrośnie o 5,1 proc. Według szacunków inflacja w 2021 r. w Polsce wyniesie 2,3 proc., a w 2022 r. będzie to 2,9 proc. Zdaniem KE w 2020 r. wskaźnik ten wyniósł 3,7 proc.

Zdaniem analityków Komisji polska gospodarka odbiła się silnie w trzecim kwartale po gwałtownym spadku aktywności gospodarczej w pierwszej połowie 2020 roku.

“Realny PKB wzrósł o 7,9 proc. kwartał do kwartału, głównie za sprawą gwałtownego ożywienia konsumpcji gospodarstw domowych oraz wzrostu eksportu, co poprawiło saldo handlowe. Gospodarka utrzymywała się na dobrej pozycji w ostatnim kwartale 2020 r., ale gwałtowny wzrost liczby nowych infekcji (koronawirusem) i ponowne wprowadzenie ograniczeń w celu kontrolowania pandemii zahamowały działalność gospodarczą pod koniec roku, szczególnie w sektorze usług” – podała KE.

– Ocena Komisji Europejskiej pokazuje, że nie musimy obawiać się o stabilność finansów publicznych w Polsce nie tylko na najbliższe kwartały, ale na całą dekadę – ocenił główny ekonomista PKO Banku Polskiego Piotr Bujak w rozmowie z TVP.info.

– Nasz kraj otrzymał „zielone” wskaźniki jako jedyny ze wszystkich państw UE. W rozmowie z portalem tvp.info ekspert wskazuje kluczowe kwestie, które zdecydowały o wysokich ocenach finansów Polski – podkreślił Bujak i dodał, że oceny KE dotyczące wzrostu PKB są dosyć zachowawcze względem dostępnych prognoz innych ośrodków badawczych.

Źródło: PAP/źr. własne/TVP.info Autor:
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij