Najnowsze wiadomości z kraju

“Polsce należy się odszkodowanie i koniec”. Mocne słowa prezydenta Dudy o reparacjach

Prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla Wprost stwierdził, że Polsce należą się reparacje od Niemiec. Stwierdził także, że Polska powinna się ich domagać od Rosji.

Prezydent został zapytany przez dziennikarki o to, czy domaganie się reparacji jest dobrym pomysłem, gdy za naszą granicą trwa wojna. Stwierdził, że zawsze znajdzie się ktoś, kto powie, że nie. „Należało i można było podnieść już dawno tę sprawę. Polska od ponad 30 lat jest państwem w pełni suwerennym. Szkoda, że dotychczasowe rządy, w których bardzo często dzisiejsi politycy PO zajmowali eksponowane miejsca, przemilczeli temat” – stwierdził – „Fakt jest taki, że szkoda była. Nikt za nią nie zapłacił, więc sprawa jest oczywista”.

Na uwagę, że kanclerz Olaf Scholz stwierdził, że sprawa reparacji jest zamknięta, prezydent zauważył, że nikt nie pokrył strat poniesionych przez Polskę. Zauważył też, że chociaż wiele miast udało się odbudować, ale np. dawna Warszawa została bezpowrotnie stracona. „To było planowe, bestialskie burzenie miasta” – podkreślił – „Jeśli dziś ktoś mówi, że niepotrzebnie wywołujemy konflikt, domagając się reparacji, to niech pytają Niemców, dlaczego w 1939 roku ten konflikt wywołali”.

W ostatnim czasie opozycja zaczęła lansować spin, że Polska powinna się domagać reparacji także od Rosji. Zapytany o to, Duda zauważył, że to Niemcy rozpoczęły drugą wojnę światową. „Oczywiście Rosja później dołączyła do tej wojny, dlatego uważam, że reparacji powinniśmy domagać się też od Rosji” – podkreślił dodając, że nie widzi żadnych powodów, by tego nie robić.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Wprost Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Polacy za biedni na wakacje

0 0

Bunt zakonnic. Arcybiskup ekskomunikował cały klasztor

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij