Polki będą podlegać pod pobór? To fake news Publicystyka

Polki będą podlegać pod pobór? To fake news

W mediach społecznościowych pojawiły się ostatnio informacje, jakoby Ustawa o Obronie Ojczyzny objęła poborem także kobiety. Serwis Prawo.pl informuje jednak, że to fake news.

Jakiś czas temu w mediach społecznościowych pojawiły się informacje, jakoby przyjęta niedawno Ustawa o Obronie Ojczyzny objęła poborem także kobiety, które w razie wojny nie będą mogły opuścić kraju i mogą być zmobilizowane i wysłane na front. Pojawiły się też porównania z Ukrainą, gdzie kobietom zezwolono na ucieczkę do bezpiecznych państw.

https://twitter.com/Cicho_Szaa/status/1519261788281450503?s=20&t=Lx3OwdWFp3gGrsnGZNJ_Gg

Ekspert ds. bezpieczeństwa militarnego z Fundacji im. Kazimierza Puławskiego Michał Oleksiejuk uspokaja jednak, że to fake news. Jego zdaniem pojawił się z powodu błędnej interpretacji przepisów II działu ustawy, który odnosi się do obowiązku obrony ojczyzny. Stwierdza on, że temu obowiązkowi podlegają obywatele Polski w wieku 18-60 lat (63 w wypadku oficerów i podoficerów). Znalazła się w nim informacja, że wśród osób zwolnionych z tego obowiązku są kobiety w ciąży i do pół roku po porodzie, co wywołało w wielu osobach wrażenie, że pozostałe kobiety będą objęte poborem. Oleksiejuk zwrócił jednak uwagę, że przepisy tego działu, poza zwiększeniem wieku osób objętych tym obowiązkiem, nie zmieniły się od 1967 roku.

Ekspert zauważył jednak, że nie można być powołanym do służby wojskowej jeśli nie przeszło się wcześniej kwalifikacji wojskowej. Według art. 59 ust.1 tej ustawy obowiązkowi kwalifikacji podlegają wszyscy mężczyźni, którzy w danym roku kalendarzowym skończyli 19 lat życia. Nie podlegają mu natomiast kobiety – które mogą ją przejść na ochotnika. Jest jednak pewien wyjątek. Ustawa wskazuje bowiem, że obowiązkowi kwalifikacji wojskowej mogą być poddane kobiety, które mają kwalifikacje, które wojsko uznaje za przydatne, lub je zdobywają. Chodzi o zawody medyczne i weterynaryjne, morskie i lotnicze, a także m.in. psychologów, tłumaczy, informatyków, rehabilitantów czy nawigatorów. Kobiety, które przeszły kwalifikację na ochotnika lub z powodu wykonywania któregoś z tych zawodów, już podlegają pod obowiązek obrony ojczyzny.

Ekspert zauważył też, że w tej ustawie nigdzie nie jest napisane, że w razie wybuchu wojny i ogłoszenia mobilizacji każdy zostanie wcielony do wojska. Ustawa wskazuje, że obrona Polski opiera się na wojsku zawodowym, Wojskach Obrony Terytorialnej, rezerwie – a dopiero potem na mobilizacji osób, które przeszły kwalifikację wojskową. Stwierdza również, że w wypadku wojny w ramach wyjątku osoby, które ją nie przeszły, a są w odpowiednim wieku (18-60 lat u mężczyzn i 18-50 u kobiet), mogą mimo tego zgłaszać się na ochotnika.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Prawo.pl Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij