Najnowsze wiadomości z kraju

Polka przywiozła z wakacji niecodzienną pamiątkę. Została zatrzymana na lotnisku

Polka chciała mieć pamiątkę z urlopu w Afryce. Kupiła sześć wisiorków z zębami krokodyla i włożyła do walizki. Na lotnisku w Warszawie wisiorki znaleźli funkcjonariusze KAS i je zabrali. Kobieta nie miała odpowiedniego zezwolenia na przywóz.

O zdarzeniu poinformowała PAP rzeczniczka Krajowej Administracji Skarbowej Anita Wielanek.Funkcjonariusze KAS podczas kontroli bagażu Polki, która wróciła do kraju z Gambii, znaleźli 6 zębów krokodyla nawleczonych na sznurki. “Zatrzymana kobieta tłumaczyła, że kupiła wisiorki za 6 dolarów na ulicznym straganie z lokalnym rękodziełem. Miały być pamiątką z podróży do Afryki” – podkreśliła Anita Wielanek.

“Podczas rozmowy z funkcjonariuszami wyjaśniła, że nie wiedziała, że przywóz takich pamiątek bez odpowiednich zezwoleń jest zabroniony” – zaznaczyła rzeczniczka KAS.

Anita Wielanek wyjaśniła, że krokodyle należą do gatunków chronionych na podstawie Konwencji Waszyngtońskiej (CITES). “Konwencja Waszyngtońska reguluje międzynarodowy handel dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem. Jej celem jest ochrona zwierząt i roślin oraz ograniczanie międzynarodowego handlu – zarówno żywymi okazami, jak też ich częściami i produktami z nich wykonanymi” – podała.

“Przywóz z krajów trzecich na teren Unii Europejskiej lub wywóz z Unii Europejskiej okazów CITES jest możliwy na podstawie wydanych zezwoleń i świadectw. Brak takich dokumentów podczas przewozu skutkuje zatrzymaniem okazów CITES, karą grzywny, a nawet karą od 3 miesięcy do 5 lat więzienia” – dodała rzeczniczka KAS.

Źródło: (PAP) Autor: Bartłomiej Figaj bf/ jann/
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij