Najnowsze wiadomości ze świata

Politolog, który popierał Nawalnego, opuścił Rosję „z powodu presji ze strony władz”

Rosyjski politolog Fiodor Kraszennikow poinformował, że z powodu presji ze strony władz opuścił Rosję i pozostaje za granicą. Kraszennikow jest zwolennikiem Aleksieja Nawalnego, napisał książkę wspólnie ze współpracownikiem opozycjonisty Leonidem Wołkowem.

Politolog, który w Rosji mieszkał w Jekaterynburgu poinformował w poniedziałek wieczorem, że znajduje się w Wilnie. “Najpierw chodziło o krótkoterminowy wyjazd za granicę, żeby przeczekać zainteresowanie mną ze strony policji. Niestety, rozwój sytuacji w ostatnich miesiącach w Rosji wskazuje na to, że nie warto spieszyć się do domu” – napisał Kraszennikow na swoim Facebooku.

Zastrzegł, że nie zamierza prosić na Litwie o azyl polityczny.

Według rosyjskiej redakcji BBC News Kraszennikow wyjechał jeszcze w sierpniu zeszłego roku, wkrótce po wypuszczeniu go z aresztu administracyjnego. Otrzymał wizę pracowniczą na Litwie, mieszka tam i pracuje. Jednak do tej pory o jego emigracji wiedzieli tylko współpracownicy z niezależnego radia Echo Moskwy.

Z Rosji w minionych miesiącach wyjechali współpracownicy Aleksieja Nawalnego: Leonid Wołkow, Władimir Aszurkow, Iwan Żdanow i Władimir Miłow. Wobec współpracującej z Nawalnym prawniczki Lubow Sobol toczy się sprawa karna. Prócz zwolenników Nawalnego kraj opuścili także inni działacze opozycji antykremlowskiej: Dmitrij Gudkow, Jarosław Konwiej i Aleksandr Gud.

 

Źródło: PAP Autor: Anna Wróbel
Fot. pixabay

Polecane artykuły

0 0

“Willkommenskultur 2.0+ to droga donikąd”

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij