Najnowsze wiadomości z kraju

Polski policjant na urlopie w Turcji uratował tonącego mężczyznę

Dzielnicowy z komisariatu policji w Mszczonowie (Mazowieckie) podczas urlopu w Turcji uratował życie tonącemu mężczyźnie – poinformowała w niedzielę rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Żyrardowie st. sierż. Patrycja Sochacka.

Funkcjonariusz sierż. Paweł Nietrzebka wraz z rodziną był na wypoczynku w Kemerze w Turcji. “Podczas pływania w morzu zauważył tonącego mężczyznę, który krzyczał o pomoc, a po chwili zniknął pod wodą” – przekazała rzeczniczka.

Policjant bez wahania zanurkował i zauważył, że mężczyzna wypuszcza powietrze i idzie na dno. Funkcjonariuszowi udało się wyciągnąć tonącego na powierzchnię, jednak mężczyzna uwiesił się na ratującym i pociągnął go pod wodę.

“Sierż. Nietrzebka oswobodził się, podpłynął do mężczyzny od tyłu, zastosował chwyt ratowniczy i odholował go do liny z bojami ograniczającymi kąpielisko, a następnie zamocował jego ręce, oplatając je linami tak, aby głowa była nad powierzchnią” – zrelacjonowała policjantka. Kiedy tonący mężczyzna uspokoił się, funkcjonariusz postanowił sprowadzić pomoc, cały czas obserwując poszkodowanego. Dopłynął do brzegu i pobiegł do wypożyczalni sprzętu pływackiego, gdzie poinformował dwóch ratowników o zdarzeniu.

Cała trójka podpłynęła skuterami do poszkodowanego, który kurczowo trzymał się liny. Ratownicy wyciągnęli go z wody i przewieźli na brzeg, gdzie została mu udzielona pomoc. “Tonący mężczyzna miał duże szczęście, bo trafił na doświadczonego pływaka. Sierż. Nietrzebka jest z wykształcenia ratownikiem medycznym, a od 30 lat ma też uprawnienia ratownika wodnego. Policjant też często bierze udział w recertyfikacji innych policjantów z zakresu pierwszej pomocy, które systematycznie organizuje Wydział Kadr i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu” – podkreśliła rzeczniczka żyradowskiej policji.

Źródło: PAP Autor: Ilona Pecka
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij