kradzież laptopów Najnowsze wiadomości z kraju

Policjanci ze Śląska rozbili gang handlujący fikcyjnymi samochodami

293 zarzuty dotyczące m.in. oszustw, prania brudnych pieniędzy oraz wyłudzeń mienia usłyszało dziesięć osób podejrzanych o udział w grupie przestępczej handlującej fikcyjnymi samochodami. W czwartek Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach poinformowała, że osiem z nich tymczasowo aresztowano.

Nielegalny proceder polegał na tym, że sprawcy na jednym z portali internetowych oferowali na sprzedaż samochody osobowe oraz ciężarowe. Po otrzymaniu zaliczki deklarowali, że dany pojazd trafi pod wskazany adres w ciągu 30-60 dni, jednak ostatecznie go nie dostarczali.

“Pieniądze wpłacone oszustom były transferowane przelewami na inne rachunki, portfele kantorów internetowych i zamieniane na kryptowaluty. Na ten moment ustalono, że sprawcy dokonali oszustw na ponad milion złotych” – poinformowało w komunikacie biuro prasowe KWP w Katowicach.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości w Katowicach – przy wsparciu mundurowych z Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji “BOA” – na terenie woj. lubuskiego, małopolskiego, mazowieckiego oraz śląskiego zatrzymali w sumie dziesięć osób. W śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Gliwicach każda z nich usłyszała od 10 do 47 zarzutów.

Ponadto jeden z zatrzymanych mężczyzn jest podejrzany o pomocnictwo w pobiciu wiceszefa Komisji Nadzoru Finansowego, do którego doszło w 2014 r.

Śledczym na jednej z platform oferujących wielowalutowe usługi finansowe zablokowali ponad 750 tys. zł. Zajęli także mienie podejrzanych o wartości prawie 650 tys. zł.

Źródło: PAP Autor: PAP
Fot. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij