Najnowsze wiadomości z kraju

Policjanci wciąż nie mogą odnaleźć “radioaktywnego” urządzenia, które zaginęło w Krakowie

Policja w niedzielę wykorzystała drona do poszukiwań defektoskopu, który zawiera promieniotwórczy selen, ale nie odnalazła urządzenia. Poszukiwania będą kontynuowane. Defektoskop zgubiła firma prowadząca drogowe prace budowlane (S7) na Wzgórzach Krzesławickich w Krakowie.

“Do poszukiwań wykorzystano drona. Urządzenia dotychczas nie odnaleziono. Poszukiwania są kontynuowane” – powiedziała PAP Anna Zbroja-Zagórska z zespołu prasowego małopolskiej policji.

Jak poinformowała, w sprawie zagubienia defektoskopu prowadzone będzie postępowanie wyjaśniające. Sprawą zajmie się prokuratura. Póki co nie sformułowano ani nie przedstawiono zarzutów.

Z sobotnich informacji biura wojewody wynikało, że defektoskop został zgubiony na terenie dzielnicy Nowa Huta. Policja doprecyzowała, że chodzi o Wzgórza Krzesławickie (w poprzednim podziale administracyjnym wchodziły w skład dzielnicy Nowa Huta, a dzisiaj są odrębną dzielnicą; wciąż jest to jednak region historycznej Nowej Huty).

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że w niedzielę krakowska policja planowała wyjazd do Bielska-Białej, gdzie siedzibę ma mieć firma, która zgubiła defektoskop. Nie ma jednak potwierdzenia, że doszło do rozmów śledczych z pracownikami firmy.

Defektoskop (aparat gammagraficzny) zawiera wysokoaktywne źródło promieniotwórcze selen 75Se o aktywności 380GBq.

Państwowa Agencja Atomistyki przestrzega, by pod żadnym pozorem nie otwierać ani nie rozcinać defektoskopu, ponieważ nawet krótkotrwały kontakt z nieosłoniętym źródłem promieniotwórczym, znajdującym się w jego wnętrzu, może stanowić poważne i bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia człowieka.

Jeżeli ktoś ma informacje o lokalizacji urządzenia, proszony jest o niezwłoczne powiadomienie o tym policji (numery alarmowe 112 i 997), Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie (tel.: 987 lub 12 39 21 300) lub Centrum ds. Zdarzeń Radiacyjnych Państwowej Agencji Atomistyki (tel.: 22 19 430).

Defektoskop służy do nieinwazyjnego wykrywania defektów, wad w materialne – np. pęknięć, ubytków korozyjnych.

Źródło: PAP Autor: Beata Kołodziej
Fot. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij