Najnowsze wiadomości ze świata

Policja aresztowała międzynarodową grupę przestępczą. Ukradli setki milionów euro z KPO

Prokuratura europejska poinformowała o zatrzymaniu 22 członków międzynarodowej grupy przestępczej. Mieli zdefraudować ponad 600 milionów euro z włoskiego KPO.

Prokuratura Europejska (EPPO) powiedziała, że aresztowani są podejrzani o bycie członkami grupy przestępczej, która dokonała defraudacji środków z włoskiego KPO. W 2021 roku wystąpili z wnioskami o przyznanie dotacji dla małych i średnich firm. Firmy te były fikcyjne, a członkowie grupy sfałszowali dokumenty, które dowodziły, że działają i przynoszą zyski. Po otrzymaniu ponad 600 milionów euro przelali te pieniądze na prywatne konta w Austrii, Rumunii i Słowacji.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi weneckie biuro Prokuratury Europejskiej, we współpracy z policją z Austrii, Słowacji i Rumunii. Po stronie włoskiej w śledztwie bierze udział 150 funkcjonariuszy policji finansowej Guardia di Finanza. Obecnie dokonują przeszukań w całych Włoszech, w czym pomagają im psy wyszkolone do szukania ukrytych banknotów. Policjanci pochwalili się, że skonfiskowali już wille, luksusowe samochody, biżuterię, zegarki i kryptowaluty, które miały być kupione za skradzione pieniądze.

Prokuratura Europejska ujawniła, że wielu aresztowanych ma wcześniejsze kartoteki kryminalne. Śledczy uważają, że działali w sposób zorganizowany, a w swoim przekręcie używali sztucznej inteligencji, kryptowalut i zagranicznych serwerów, by ukryć swoją działalność przed władzami. Śledczy nie podejrzewają jednak, że to mafia za nim stoi.

Źródło: Stefczyk.info na podst. CNN, Euractiv Autor: WM
Fot. Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Polecane artykuły

0 0

Seria groźnych wypadków z udziałem dzieci na hulajnogach

0 0

Ile zarabia burmistrz Zakopanego? Szokująca kwota

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij