Najnowsze wiadomości z kraju

Polaków nie stać na pogrzeby. Winne przepisy sprzed 70 lat

Brak nowelizacji ustawy o cmentarzach jest jedną z przyczyną wysokich cen pochówków – przekonywali w czwartek przedstawiciele samorządów podczas posiedzenia podkomisji stałej gospodarki i infrastruktury komunalnej. Zaapelowali o zmianę przepisów, które obowiązują od ok. 70 lat.

Podczas czwartkowego posiedzenie sejmowej podkomisji, przedstawiciele organizacji samorządowych zwracali uwagę na niedostosowanie obowiązującej obecnie ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych do innych przepisów i zmieniającej się rzeczywistości.

Według Michała Wójcika ze Związku Miast Polskich, przepisy, które powstały pod koniec lat 50-tych, ograniczają rozbudowę już istniejących nekropolii, a także powstawanie nowych.

“Nie możemy np. budować kolumbarium, ze względu na zapisy określające odległość miejsc pochówku od wodociągów czy ujęć wody” – mówił. Zaznaczył przy tym, że ponad 70 lat temu inne były m.in. oczekiwania społeczne, a kremacje należały do rzadkości (Kościół katolicki zezwala na kremację ciał od roku 1963). Ponadto – jak wskazał – istotnym problemem jest brak terenów, które można przeznaczyć na cmentarze, co – w jego opinii – powoduje wzrost cen grobów.

Dodał też obecnie większość cmentarzy w Polsce jest własnością parafii, które “nie zawsze współpracują z samorządami np. w kwestii odbioru odpadów”.

Samorządowy zaapelowali o rozpoczęcie prac nad zamianą przepisów.

Obecni na posiedzeniu podkomisji przedstawiciele ministerstw (klimatu i środowiska, zdrowia, spraw wewnętrznych) przekazali, że obecnie nie są prowadzone prace nad zmianą przepisów w tej sprawie.

Źródło: PAP Autor: PAP
Fot. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij