Wiadomości sportowe z kraju i świata

Polak na podium Mistrzostw Świata w windsurfingu! Brawa dla Pawła Tarnowskiego

Paweł Tarnowski zdobył tytuł wicemistrza świata w windsurfingowej olimpijskiej klasie iQFoil podczas zawodów na kanaryjskiej Lanzarote. To wielki sukces naszego reprezentanta, gdyż srebrny medal daje mu niemal pewny start na tegorocznych igrzyskach olimpijskich w Paryżu. Jednym ze sponsorów sportowca jest Kasa Stefczyka, która od już od kilkunastu lat wspiera jego karierę.

Paweł Tarnowski to utalentowany żeglarz, windsurfer i kitesurfer, członek Żeglarskiej Kadry Narodowej, który swoją postawą uczy, że ciężka praca przynosi dobre owoce. Już jako 13-latek zaczął zdobywać pierwsze medale w międzynarodowych regatach, na początku w młodzieżowej klasie Techno 293, a później w olimpijskiej klasie RS:X. Srebro zdobyte podczas tegorocznych iQFoil World Championships Lanzarote jest dla Tarnowskiego obecnie największym osiągnieciem sportowym. Jak sam zaznacza:

– Mam na koncie bardzo dużo wygranych Pucharów Świata, medali z Pucharów Europy, Mistrzostw Polski, ale to nie smakuje tak samo jak seniorski medal Mistrzostw Świata – to mój pierwszy taki medal. Przede wszystkim jest to dla mnie bardzo duże osiągnięcie, bo mamy rok olimpijski. Za niecałe pół roku odbędą się igrzyska, a wiemy doskonale, że w roku olimpijskim wszyscy zawodnicy są w najlepszej formie z całego, czteroletniego cyklu olimpijskiego. Zdobywając teraz na Lanzarote medal potwierdziłem, że należę do tej ścisłej czołówki – podkreśla Paweł Tarnowski.

Na Mistrzostwach Świata na Lanzarote stawiło się 200 zawodników i zawodniczek z 45 krajów rywalizujących w klasie iQFoil, która zadebiutuje w programie olimpijskim podczas tegorocznych igrzysk w Paryżu. Paweł Tarnowski do finałowego wyścigu najlepszej 10. przystąpił z ósmej pozycji, a jego największymi rywalami byli Włoch Nicolo Renna, brązowy medalista ubiegłorocznych mistrzostw świata oraz Holender Luuc van Opzeeland, który bronił tytułu mistrza świata i w tych regatach był faworytem. Ostatecznie w walce Tarnowski, choć prowadził na pierwszym znaku, finiszował jako drugi za Renną, a van Opzeeland musiał zadowolić się brązem.

– Miałem konkretny plan na te wyścigi i wiedziałem, że jak to wykonam, to jest szansa na medal. I to się ziściło. Zrobiłem dokładnie tak jak zaplanowałem i jest medal, jest srebro. Bardzo się cieszę – podkreśla Tarnowski, który swoje osiągnięcie zadedykował żonie i synkowi. – Ten medal jest jej i dla niej. I chcieliśmy razem zadedykować ten sukces naszemu synkowi, bo teraz jest naszym największym szczęściem. Szczęśliwym zrządzeniem losu mogę żyć z taką kochaną osobą, jak moja żona, mam też fart, że cały sztab trenerski, koledzy z teamu i wszyscy którzy mnie wspierają, ułatwiają mi moją sportową drogę. […] Ogromne podziękowania należą się dla całej Kasy Stefczyka za tą wiarę we mnie przez te 15 lat, od pierwszych moich sukcesów, które osiągnąłem, gdy byłem jeszcze bardzo młodym chłopakiem.

Warto dodać, że podczas 2024 iQFoil World Championships Lanzarote najlepsza Polka, Maja Dziarnowska w wyścigu finałowym kobiet zajęła miejsce 7.

Źródło: Autor:
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij