W marcu poparcie dla rządu wyraża 40 proc. badanych, o 5 pkt. proc. więcej niż w lutym; 25 proc. określa siebie jako przeciwników obecnego gabinetu, to spadek o 4 pkt. proc. Zadowolonych, że na czele rządu stoi Mateusz Morawiecki jest 49 proc., 33 proc. ma przeciwne zdanie – wynika z sondażu CBOS.
W marcowym badaniu CBOS 40 proc. ankietowanych określiło siebie jako zwolenników obecnego rządu; to wzrost o 5 pkt. proc. w stosunku do poprzedniego sondażu z lutego. Jako przeciwników rządu zdefiniowało się 25 proc. badanych, co oznacza spadek o 4 pkt. proc. Obojętność zadeklarowało 29 proc. ankietowanych (spadek o 2 pkt. proc.).
[7-14.03.2019] Oceny wyników dotychczasowej działalności rządu są najlepsze, odkąd premierem został Mateusz Morawiecki, a lepsze rząd Zjednoczonej Prawicy uzyskał wcześniej tylko w październiku 2017 roku, gdy premierem była Beata Szydło. pic.twitter.com/mRVpbWKf7U
— CBOS (@CBOS_Info) March 22, 2019
Zadowolenie z faktu, że na czele rządu stoi Mateusz Morawiecki wyraziło w marcu 49 proc. pytanych przez CBOS Polaków, to wzrost o 3 pkt. proc. Przeciwnie zdanie o Morawieckim wyraziło 33 proc. ankietowanych, czyli o 2 pkt. proc. mniej niż w lutym. 18 proc. badanych nie potrafiło odpowiedzieć, czy są zadowoleni, że Morawiecki jest prezesem Rady Ministrów.
W pierwszej połowie marca, w porównaniu z trzema poprzednimi miesiącami, znacząco zwiększyły się odsetki zwolenników rządu, badanych pozytywnie oceniających wyniki dotychczasowych jego działań i prowadzoną politykę gospodarczą oraz zadowolonych z osoby premiera.
— CBOS (@CBOS_Info) March 22, 2019
Dobrze wyniki działalności rządu Morawieckiego od czasu objęcia przez niego władzy ocenia 55 proc. badanych (wzrost o 5 pkt. proc.). Złą recenzję wystawiło rządowi 30 proc. ankietowanych (spadek o 3 pkt. proc.). Zdania w tej sprawie nie miało 15 proc. badanych (spadek o 2 pkt. proc.).
CBOS zapytał również Polaków, czy polityka obecnego rządu stwarza szanse poprawy sytuacji gospodarczej. “Tak” odpowiedziało 52 proc. ankietowanych (wzrost o 6 pkt. proc.), a “nie” – 37 proc. badanych (o 4 pkt. proc. mniej niż w lutym). Odpowiedzi na pytanie nie było w stanie udzielić 11 proc. pytanych (spadek o 2 pkt. proc.).
W komentarzu CBOS zauważył, że w pierwszej połowie marca, czyli dwa tygodnie po konwencji PiS, na której ogłoszona została tzw. “nowa piątka” PiS – w porównaniu z trzema poprzednimi miesiącami znacząco poprawił się stosunek Polaków do urzędującego gabinetu. Jak zaznaczono, w trakcie realizacji badania odbyła się konwencja regionalna PiS w Jasionce.
Tzw. nowa piątka PiS przewiduje wprowadzenie 500 plus od pierwszego dziecka, brak podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia, “trzynastkę” dla emerytów, obniżenie kosztów pracy oraz przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych przede wszystkim w małych miastach i na wsiach.
CBOS przeprowadził sondaż w dniach 7-14 marca 2019 roku na liczącej 1046 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.(PAP)
autor: Karol Kostrzewa
kos/ par/