Najnowsze wiadomości z kraju

Polacy chcą restrykcji dla niezaszczepionych? Są wyniki sondażu

Pracownia United Surveys przeprowadziła na zlecenie Wirtualnej Polski sondaż o tym, co Polacy sądzą o wprowadzeniu restrykcji dla niezaszczepionych. Wyniki pokazują, że większość tego nie chce.

W niektórych państwach osoby, które przyjęły szczepionkę na COVID-19, są zwolnione z części restrykcji którym podlegają niezaszczepieni. Mają np. wolny wstęp do kin czy restauracji, możliwość wynajęcia pokoju hotelowego itp. Inne państwa rozważają wprowadzenie takich rozwiązań. Rządy argumentują, że pozwoli to na szybsze otwarcie gospodarki i zachęci do szczepień.

Pracownicy sondażowni zadali respondentom szereg pytań dotyczących wprowadzenia restrykcji dla niezaszczepionych. We wszystkich wypadkach większość Polaków stwierdziła, że nie powinny być wprowadzane. Zwraca też uwagę mała ilość osób niezdecydowanych, która świadczy, że temat wzbudza duże emocje.

Na pytanie o zakaz wstępu dla niezaszczepionych do restauracji i kawiarni 54,6% respondentów stwierdziło, że nie powinien być wprowadzony, 40,1% było przeciwnego zdania, a jedynie 5,3% nie miało opinii. W wypadku zakazu wstępu do centrów handlowych było to odpowiednio 58,6%/34,1%/7,3%.

Polakom najbardziej nie spodobał się pomysł wprowadzenia ograniczeń dla niezaszczepionych w dostępie do placówek medycznych. Jedynie 20,8% go poparło, a aż 76,3% wyraziło sprzeciw, mniej niż 3% nie miało zdania. 61,7% respondentów nie chce restrykcji dla niezaszczepionych w transporcie zbiorowym, popiera go 30,2%, 8,1% nie ma zdania. 36,6% popiera restrykcje w dostępie do parków rozrywki i ośrodków kultury, 56,7% jest przeciw, 6,7% nie ma zdania.

Co ciekawe z ostatnim stwierdzeniem, „uważam, że osób niezaszczepionych nie powinny spotkać żadne ograniczenia. W tym wypadku większość – 53,7% – się z tym nie zgodziła, brak restrykcji poparło 41% respondentów poparło to stwierdzenie a 4,4% nie miało zdania. W tej kwestii wyborcy Zjednoczonej Prawicy i opozycji byli relatywnie zgodni. Wśród zwolenników rządu 38% nie chce restrykcji dla niezaszczepionych a 56% popiera ich wprowadzenie, w wypadku zwolenników opozycji było to odpowiednio 44% i 50%.

Źródło: Stefczyk.info na podst. WP.pl Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

0 0

“Willkommenskultur 2.0+ to droga donikąd”

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij