Najnowsze wiadomości z kraju

Pojazdy bez silników. Są napędzane… pułapkami na myszy

Na Politechnice Opolskiej w piątek odbyły się zawody o puchar Dziekana Wydziału Mechanicznego. Konkurs polegał na skonstruowaniu pojazdu napędzanego pułapką na myszy.

Jak wyjaśniał dr inż. Grzegorz Borsuk – organizator zawodów, tego typu wydarzenia są popularne na wielu zagranicznych uczelniach. W USA organizowane są nawet rozgrywki pomiędzy uczelniami. W konkursie o puchar Dziekana Wydziału Mechanicznego uczestniczyć mogli studenci i uczniowie szkół średnich. Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach: przejazdu na czas oraz na największą odległość przy jednym napięciu pułapki.

“Chcemy pokazać młodym ludziom, że można wykonać pojazd, który nie będzie potrzebował silnika ani spalinowego, ani elektrycznego; napędem będzie jedno naciągnięcie pułapki na myszy. Każda z drużyn po rejestracji otrzymała pakiety startowe: pułapkę na myszy, płyty CD, z których miały zostać wykonane koła. Cała reszta to efekt ich kreatywności. Pojazdy są bardzo różne, jedne są większe, jedne mniejsze, ale widać, że sposób wykonania powoduje, że albo uzyskamy efekt najdłuższej odległości albo najszybszego przejazdu” – powiedział dr inż. Borsuk.

W tegorocznych, trzecich już zawodach uczestniczyło trzynaście drużyn. W kategorii przejazd na odległość 1. miejsce z dystansem 22,02 m zajął Karol Ksoll z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 “Mechanik” w Raciborzu. W kategorii przejazd również pierwsze miejsce zdobył przedstawiciel szkoły z woj. śląskiego – Robert Bogaczyk z wynikiem 2,4 sekundy (CKZiU Racibórz).

Źródło: PAP Autor: Marek Szczepanik
Fot. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij