Najnowsze wiadomości ze świata

Pogrzeb Elżbiety II. O której zaczynają się uroczystości?

Już dzisiaj odbędzie się pogrzeb królowej Elżbiety II. Będą go śledzić miliardy osób.

Pogrzeb królowej będzie transmitowany na żywo przez wiele telewizji na świecie. Szacuje się, że będzie największym wydarzeniem telewizyjnym w historii. Może go obejrzeć nawet 4 miliardy osób na całym świecie. Tłumy przybyły też do Londynu aby wziąć w nim udział osobiście. Oprócz turystów do stolicy Wielkiej Brytanii przybyło też wiele głów państw. Prezydent Andrzej Duda dotarł tam już wczoraj.

Dzisiaj o 7:30 rano zakończono wystawianie na widok publiczny trumny z ciałem królowej. O godzinie 9 czasu polskiego ponownie otwarto Opactwo Westminsterskie. O 11:44 oddział Królewskiej Marynarki Wojennej przewiezie tam trumnę przy pomocy lawety artyleryjskiej. Tradycja nakazująca jej ciągnięcie marynarzom została zapoczątkowana podczas pogrzebu królowej Wiktorii – konie, które ją ciągnęły, wystraszyły się tłumów. Odpięto je więc, a lawetę rozkazano ciągnąć marynarzom z HMS Excellent.

Nabożeństwo żałobne rozpocznie się o godzinie 12. O 12:55 w całej Wielkiej Brytanii odbędą się dwie minuty ciszy. Pogrzeb zakończy się o 13, a kwadrans później kondukt z trumną wyruszy ulicami Londynu do Wellington Arch. O 14 trumna zostanie załadowana do karawanu, który zawiezie ją do zamku w Windsorze.

Karawan dotrze tam po 16. Następnie trumna zostanie przeniesiona do kaplicy św. Jerzego. O 16:40 do procesji dołączy król Karol III i starsi członkowie rodziny królewskiej. O 17 rozpocznie się kolejne nabożeństwo żałobne, a pół godziny później trumna zostanie opuszczona do krypty królewskiej. Ok. 20:30 zostanie złożona do grobu w kaplicy pamięci Jerzego VI, w tej części uroczystości będzie uczestniczyć wyłącznie najbliższa rodzina.

Źródło: Twitter Autor: WM
Fot. PAP/EPA/JON ROWLEY

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij