Najnowsze wiadomości z kraju

Podpisane przez Tuska porozumienie było niezgodne z Traktatem Północnoatlantyckim. To “umowa z krajem wrogim”

Umowa między Służbą Kontrwywiadu Wojskowego a Federalną Służbą Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej była w sprzeczności z Traktatem Północnoatlantyckim – napisał w czwartek na platformie X (dawniej Twitter) zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

S. Żaryn wskazał, że podpisane “za zgodą premiera Donalda Tuska” porozumienie nie jest w zgodzie z artykułem 8 Traktatu Północnoatlantyckiego.

Polska, przyjmując go, zobowiązała się do niewiązania się jakimkolwiek zobowiązaniem międzynarodowym sprzecznym z Traktatem – wskazał sekretarz stanu w kancelarii premiera nawiązując do swoich wpisów ze środy.

“Jeszcze słowo o porozumieniu SKW-FSB, podpisanym za zgodą premiera D. Tuska. Traktat Północnoatlantycki (art. 8) wskazuje, że Polska +zobowiązuje się do niewiązania się jakimkolwiek zobowiązaniem międzynarodowym sprzecznym z traktatem+. Umowa SKW-FSB była w takiej sprzeczności” – napisał.

We wtorek S. Żaryn napisał o manipulacji w sprawie umowy ze strony Tuska i ataku na b. prezydenta Lecha Kaczyńskiego opatrując serię wpisów hasztagiem #ANATOMIAMANIPULACJI.

“Donald Tusk pytany dziś o porozumienie o współpracy pomiędzy SKW a FSB dopuścił się manipulacji i uciekł w atak na śp. Lecha Kaczyńskiego. Warto wyjaśnić w tej sprawie kilka rzeczy” – ocenił.

Według niego przywołany przez Tuska dokument, który podpisał i ratyfikował Lech Kaczyński to w rzeczywistości – prawdopodobnie – podpisana przez Jacka Cichockiego umowa o wzajemnej ochronie informacji niejawnych między Polską a Rosją.

“Wkład Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w tę sprawę polegał na ratyfikowaniu umowy podpisanej przez polski i rosyjski rząd” – zaznaczył. Przypomniał, że zgodnie z konstytucją ratyfikowanie umów międzynarodowych jest rolą prezydenta.

Zaznaczył, że umowa ta jest dokumentem ramowym określającym zasady ochrony informacji klauzulowanych wymienianych między oboma krajami, a takie umowy mają charakter rutynowy, choć w tym przypadku to “umowa z krajem wrogim”.

Minister w KPRM uważa, że zasłanianie się tragicznie zmarłym prezydentem i próba obarczenia go za porozumienia z rosyjskimi służbami, to niegodziwość i zupełnie nieuzasadniona ucieczka w atakowanie oponentów.

“Umowę podpisał Jacek Cichocki, jako przedstawiciel rządu RP. Rządu kierowanego przez Donalda Tuska. Zupełnie inny charakter ma porozumienie podpisane między SKW i FSB” – stwierdził Żaryn w serii wtorkowych wpisów.

Wskazał, że jest to typowe porozumienie operacyjno-taktyczne, budujące konkretne pola współpracy i współdziałania na bazie m.in. pracy operacyjnej.

“W ramach tej umowy Polska zobowiązała się do +wykrywania, zapobiegania i zwalczania działalności terrorystycznej i dywersji skierowanej przeciwko siłom zbrojnym+ Rosji oraz +przeciwdziałania działalności wywiadowczo-wywrotowej służb specjalnych państw trzecich+ przeciwko Rosji” – przypomniał.

“Takie porozumienie zakłada udział Polski w ochronie bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej oraz kooperację z Rosją na rzecz bezpieczeństwa Polski. Aberracja” – stwierdził sekretarz stanu w KPRM.

“Co więcej, powstaje pytanie jak np. realizowany był obowiązek informowania i +przeciwdziałania+ operacjom wywiadowczym przeciwko Rosji. Ile razy przekazywano takie informacje Rosjanom? Ile wspólnych działań podjęto?” – pytał o efekty porozumienia.

Według niego Tusk zareagował “manipulacją i atakiem”, a jednocześnie próbował wskazać, że takie umowy to była norma i “nawet USA” zawierały podobne porozumienia.

“Nie, to była sytuacja nadzwyczajna i dowód naiwności, niebezpiecznej niekompetencji albo celowej gry przeciwko interesom Polski” – ocenił w środowej serii wpisów w X zastępca ministra koordynatora służb specjalnych.

Treść porozumienia SKW z FSB z 11 września 2013 r. opublikowała TVP Info w ostatnim odcinku programu “Reset”.

Źródło: (PAP) Autor: Aleksander Główczewski
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Polska przegrała z Holandią

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij