Najnowsze wiadomości ze świata

Pod słynną synagogą odkryto tajemniczy tunel. Młodzi Żydzi próbowali powstrzymać jego zasypanie

W grudniu pod słynną nowojorską synagogą w Crown Heights odkryto tajemniczy tunel. Gdy próbowano go zasypać, młodzi Żydzi rzucili się na robotników.

Tunel pod synagogą odkryto w grudniu. Na razie nie wiadomo, po co został wykopany. Media ujawniły jedynie, że prowadzą do opuszczonej kobiecej mykwy, łaźni rytualnej. Władze synagogi twierdzą, że zostały wykopane przez młodych członków chasydzkiej sekty Czabad-Lubawicz, której światowe centrum znajduje się w tej synagodze.

Władze synagogi wezwały na miejsce inżynierów, którzy ocenili to, czy tunele stanowią dla niej niebezpieczeństwo. Po konsultacjach z nimi zdecydowali się na ich zasypanie. Prace miały rozpocząć się w poniedziałek. Kiedy jednak na miejscu pojawili się robotnicy, młodzi ortodoksyjni Żydzi próbowali im uniemożliwić pracę. Część próbowała zagrodzić im drogę, podczas gdy inni weszli do tunelu i zaczęli czytać w nim Torę. Zrywali też boazerię w synagodze i wywracali meble.

 

 

Na miejsce wezwano policję. Doszło do przepychanek z policjantami. Wielu młodych Żydów zostało wyprowadzonych w kajdankach. Lokalny portal CrownHeigts poinformował, że aresztowano dziesięć osób.
Przewodniczący Czabad-Lubawicz, rabin Yehuda Krinsky, wydał oświadczenie, w którym potępił ich zachowane. „Te odrażające czyny zostaną zbadane, a świętość synagogi zostanie przywrócona” – napisał. Podziękował też nowojorskim policjantom za „profesjonalizm i wrażliwość”.

 

Źródło: Stefczyk.info na podst. Newsweek, Times of Israel Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij