W Wiedniu odnalazł się zaginiony obraz słynnego malarza Gustava Klimta. Po raz ostatni widziano go niemal 100 lat temu.
Zmarły w 1918 roku austriacki malarz Gustav Klimt jest uznawany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli secesji. Rok przed śmiercią namalował Potret Fräulein Lieser. Lieserowie byli prominentną rodziną austriackich przemysłowców pochodzenia żydowskiego. Większość katalogów prac Klimta twierdzi, że młoda kobieta na tym portrecie to córka Adolfa Liesera, ale nowe badania sugerują, że tak naprawdę przedstawia córkę jego brata Justusa, który był znanym mecenasem sztuki. Był to jeden z ostatnich obrazów, jaki namalował, a część historyków sztuki uważa, że nie zdążył go skończyć.
Gustav Klimt portrait found in Vienna after almost 100 years:
"Portrait of Fraulein Lieser once belonged to a Jewish family in Austria and was last seen in public in 1925."https://t.co/rYi3u11tSn #art pic.twitter.com/wB7HF00vF9— Mark Rees (@reviewwales) January 26, 2024
Obraz po raz ostatni wystawiono publicznie w 1925 roku. Od tego czasu jego los był nieznany. Henriette Liser, żona Adolfa, została zamordowana w 1942 roku w obozie koncentracyjnym. Sam obraz figurował w katalogach jako „zaginiony”. Przedstawiciel domu aukcyjnego im Kinsky wyjaśnił, że taką klasyfikację przyznaje się zwykle obrazom, które zostały zniszczone podczas wojny.
W wypadku dzieła Klimta tak się jednak nie stało. Teraz wyszło na jaw, że obraz został kupiony w latach sześćdziesiątych przez prywatnego kolekcjonera z Austrii. Teraz jego spadkobierca chce go wystawić na sprzedaż. Nie wiadomo na razie, co działo się z nim wcześniej, ale dom aukcyjny twierdzi, że nie znalazł na razie żadnych dowodów na to, że został skradziony przez nazistów lub kogoś innego. Podkreśla, że aukcja zostanie przeprowadzona zgodnie z ustaleniami Konferencji Waszyngtońskiej, która dotyczyła dzieł sztuki zrabowanych podczas wojny przez Niemców. Zysk ze sprzedaży zostanie podzielony między obecnego właściciela i spadkobierców rodziny Lieser.
Dom aukcyjny podkreślił, że ponowne odkrycie tego obrazu to sensacja, a obraz o takiej wartości i znaczeniu artystycznym nie pojawił się na środkowoeuropejskim rynku sztuki od dekad. Obrazy Klimta osiągają zawsze zawrotne ceny. Jego Dama z Wachlarzem została sprzedana w czerwcu zeszłego roku za 85,3 miliona funtów, co było absolutnym rekordem europejskich aukcji. Miesiąc wcześniej obraz Insel im Attersee sprzedano za 53 miliony dolarów, a w 2022 roku Brzozowy Las, z kolekcji założyciela Microsoftu Paula Allena, poszedł za 104 miliony. Dom aukcyjny szacuje, że ten portret zostanie sprzedany za ponad 54 miliony dolarów.
Aukcję zaplanowano na 24 kwietnia. Wcześniej obraz zostanie wystawiony publicznie w szeregu muzeów. Na liście są m.in. muzea w Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Niemczech i Hong Kongu.