Najnowsze wiadomości z kraju

PiS o postulatach Lewicy w KPO: My dotrzymujemy słowa; dogadaliśmy się i w związku z tym to teraz będzie realizowane

Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel zadeklarował, że Lewica może być pewna, że jej postulaty zostaną uwzględnione w KPO. My dotrzymujemy słowa; dogadaliśmy się i w związku z tym to teraz będzie realizowane – zaznaczył.

Rada Ministrów w piątek ma przyjąć Krajowy Plan Odbudowy będący podstawą do wypłaty środków z unijnego Funduszu Odbudowy, a następnie przesłać go do Komisji Europejskiej. Termin złożenia KPO do KE mija właśnie 30 kwietnia. Zaktualizowany KPO tego dnia ma być dostępny na stronie internetowej MFiPR.

W sprawie KPO odbyły się także konsultacje i rozmowy szefa rządu Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami klubu parlamentarnego Lewicy. Lewica wcześniej przedstawiła swoje propozycje do KPO, od których przyjęcia uzależnia poparcie dla ratyfikacji decyzji o zasobach własnych, dotyczącej Funduszu Odbudowy. Ostatecznie rząd zdecydował się wprowadzić postulaty Lewicy do KPO – w tym dodatkowe środki na wsparcie szpitali powiatowych, budowę 75 tys. mieszkań komunalnych i przeznaczenie 30 proc. środków dla samorządów.

Radosław Fogiel pytany w Poranku Rozgłośni Katolickich “Siódma-Dziewiąta”, czy Lewica może być absolutnie pewna, że w KPO znajdą się wynegocjowane postulaty, odparł: “Oczywiście, my dotrzymujemy słowa i nie tylko w kwestii naszych zobowiązań wyborczych, ale również w takich sytuacjach”. “Siedliśmy do stołu, rozmawialiśmy, dogadaliśmy i w związku z tym będzie to teraz realizowane” – dodał.

Polityk przyznał, że tylko Lewica odpowiedziała na apel premiera i złożyła poprawki i swoje propozycje do KPO. “Żadna inna partia polityczna tego nie zrobiła, przynajmniej poza medialnymi pokrzykiwaniami. Po prostu Lewica była gotowa do tego, żeby merytorycznie i realnie rozmawiać” – podkreślał. Pytany, czy jest możliwy pakt punktowy w innych niż ratyfikacja sprawach, wicerzecznik PiS odpowiedział, że dziś jest zbyt wcześnie by o tym przesądzać. “Bardzo byśmy chcieli mieć w parlamencie również po stronie opozycji partnerów poważnych, zachowujących się zgodnie z demokratycznymi, światowymi standardami, bo to ma duży wpływ na jakość całej polityki w ogóle” – powiedział Fogiel.

We wtorek rząd przyjął projekt ustawy ws. ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE. We wtorek 4 maja na dodatkowym posiedzeniu Sejm zajmie się tym projektem.

Ratyfikacja przez kraje członkowskie decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE jest konieczna do uruchomienia wypłat z unijnego Funduszu Odbudowy. Podstawą do sięgnięcia po środki z Funduszu Odbudowy będzie Krajowy Plan Odbudowy.(PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

gb/ itm/

Źródło: Autor:
Fot.
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Polecane artykuły

0 0

Pożar w warszawskim wieżowcu

0 0

10-latek przyznał się do morderstwa

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij