Wiadomości gospodarcze z kraju i świata

PiS chce przedłużenia wakacji kredytowych. Złożyli projekt ustawy

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd PiS skierował do Sejmu projekt ustawy przedłużającej tzw. wakacje kredytowe na 2024 rok. Liczy na to, że zostanie szybko przyjęty.

Szef rządu przypomniał, że wakacje wprowadzono w 2022 roku. Rosyjska agresja na Ukrainę wywołała wtedy nagły wzrost inflacji i stóp procentowych. Wakacje umożliwiły przerwę trwającą nawet 8 miesięcy od spłacania kredytów mieszkaniowych. „To uratowało przed olbrzymimi kłopotami finansowymi setki tysięcy polskich rodzin” – podkreślił.

PiS obiecywał przedłużenie tego systemu już przed wyborami. Teraz złożyli w Sejmie projekt odpowiedniej ustawy. „Stopy procentowe na szczęście już spadają – nie są jeszcze jednak na tyle niskie, żeby można było zrezygnować z tej formy pomocy. Warunki dla kredytobiorców wciąż są znacząco gorsze niż w dniu podpisywania umowy kredytowej. Na podstawie dostępnych wówczas prognoz, nie mieli oni szansy przewidzieć, jak będzie się zmieniał rynek finansowy” – stwierdził premier.

Premier zaapelował do marszałka Hołowni o sprawne procedowanie tej ustawy. Liczy, że zostanie szybko przyjęta. „Sejm i Senat w nowym składzie powinny jak najprędzej uchwalić nowelizację przepisów, ponieważ mamy do czynienia z poważnym wyzwaniem społecznym. Nie mamy czasu do stracenia – musimy działać, bo tysiące polskich rodzin nie może czekać” – podkreślił.

Źródło: Stefczyk.info na podst. PAP Autor: WM
Fot. Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij