Najnowsze wiadomości ze świata

Pióro Hitlera trafi na aukcję. Dostał je od Evy Braun

W czerwcu na aukcję w Belfaście trafi wieczne pióro, które Adolf Hitler dostał w prezencie od Evy Braun. Dyrektor domu aukcyjnego twierdzi, że nie ma w tym nic niestosownego.

Północnoirlandzki dom aukcyjny Bloomfield Auctions zorganizuje 6 czerwca aukcję przedmiotów historycznych. Jak informuje dziennik Guardian, znajdzie się na niej m.in. zdjęcie Hitlera z jego własnoręcznym podpisem, czy ułaskawienie irlandzkich nacjonalistów skazanych za zdradę, które królowa Wiktoria napisała własnoręcznie w 1869 roku. Największe emocje budzi jednak wieczne pióro, które należało do Adolfa Hitlera.

Posrebrzane pióro ma wygrawerowane inicjały wodza Niemiec i napis, który kończy się słowem Eva. Eksperci uważają, że było prezentem od jego partnerki, Evy Braun, na jego 52 urodziny, 20 kwietnia 1941 roku. Jego sprzedawcą jest prywatny kolekcjoner, który kupił je w 2002 roku. Dom aukcyjny zapewnia, że potwierdził jego autentyczność i spodziewa się, że osiągnie cenę od 50 do 80 tysięcy funtów.

Manager tego domu aukcyjnego Karl Bennett zauważył, że w czasie swoich rządów Hitler starannie budował wizerunek męża stanu, który dla Niemiec poświęcił życie osobiste. Taki osobisty prezent jego zdaniem daje unikalny wgląd w jego kłamstwa, które spodobały się Niemcom. „Ten dowód miłości, w formie spersonalizowanego pióra od Evy w dniu jego urodzin, pomaga pokazać oszustwo za publicznym wizerunkiem Hitlera” – stwierdził.

Bennett dodał, dlaczego niektóre osoby mogą uznawać handlowanie i posiadanie pamiątek po Hitlerze za coś niestosownego. „Ale dla mnie, poważnego kolekcjonera militariów, one ocalają część naszej przeszłości i powinny być traktowane jako historyczne obiekty, niezależnie od tego, że historia, do której się odnoszą, była jedną z najmroczniejszych i najbardziej kontrowersyjnych” – stwierdził.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Guardian Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij