Najnowsze wiadomości z kraju

Pilne! Wielka ewakuacja w Lublinie. 14 tys. osób musiało opuścić swoje domy

Ewakuacja blisko 14 tys. osób, które mieszkają w sąsiedztwie niewybuchu odnalezionego przy ul. Wrońskiej w Lublinie odbędzie się w piątek w godz. 7-11. W tym czasie mieszkańcy mają opuścić swoje mieszkania i udać się na miejsca zbiórki.

“Granicę strefy ewakuacji wyznaczają ulice oraz rzeki: od zachodu rzeki Bystrzyca i Czerniejówka do ul. Pawiej, od południa ul. Pawia i Długa, od wschodu ul. Krańcowa, Witosa i ul. Krzemionki oraz Przyjaźni do rzeki Bystrzycy” – poinformowała rzeczniczka prezydenta Lublina Katarzyna Duma.

Jak podała, ewakuacja rozpocznie się w piątek od godz. 7. Do godz. 11 blisko 14 tys. mieszkańców wyznaczonego terenu musi opuścić swoje mieszkania.

Informując o miejscach zbiórki wskazała trzy lokalizacje: parking przy Hali im. Z. Niedzieli przy Al. Zygmuntowskich, przystanek autobusowy przy dawnym sklepie Domix na ul. Łęczyńskiej oraz przystanek komunikacji miejskiej przy targu przy ul. Krańcowej.

“Z tych miejsc autobusy komunikacji miejskiej oznaczone napisem EWAKUACJA przewiozą mieszkańców do miejsca docelowej zbiórki na stadionie Arena Lublin. Istnieje możliwość zabrania ze sobą zwierząt domowych” – przekazała. Jak dodała, przedszkola w rejonie ewakuacji – pełniące wakacyjny dyżur – będą w piątek zamknięte. Parking przy stadionie Arena Lublin będzie również bezpłatnie dostępny dla osób, które mogą samodzielnie się przemieszczać.

Dla osób z niepełnosprawnościami oraz wymagających opieki pielęgniarskiej i lekarskiej przygotowane są miejsca w Domu Pomocy Społecznej Kalina (ul. Kalinowszczyzna 84) oraz Betania (al. Kraśnicka 223). Z kolei osoby leżące będą transportowane do sali gimnastycznej VI LO przy ul. Mickiewicza 36.

“W tych miejscach będzie również zapewniona pomoc psychologiczna” – poinformowała rzecznik prezydenta. Pomoc psychologiczną – dodała – można również uzyskać dzwoniąc pod całodobowy numer telefonu Centrum Interwencji Kryzysowej: 733 588 600.

Transport do miejsc tymczasowego pobytu zapewnią pojazdy MPK Lublin, Straży Miejskiej oraz pojazdy medyczne. W strefie ewakuacji komunikacja miejska będzie kursować bez zmian do godz. 11 i będzie bezpłatna.

Dla mieszkańców uruchomiono całodobowy specjalny numer informacyjny: 81 466 17 13. W piątek od godz. 7:30 informacji będzie udzielała miejska infolinia: 81 466 10 00. Można również dzwonić pod numerem Straży Miejskiej: 986 lub 81 466 50 20.

W piątek od godz. 11:30 – poinformowała Duma – nastąpi całkowite zamknięcie dla ruchu tej części miasta. Komunikacja miejska zostanie skierowana na objazdy. W rejonie wyłączonym z obsługi komunikacyjnej, ruchem będzie kierować policja.

“Według zapowiedzi dowódcy patrolu saperskiego akcja usuwania niewybuchu powinna potrwać ok. 2 godzin. Powrót mieszkańców będzie możliwy po wyeliminowaniu zagrożenia, a mieszkańcy zostaną odwiezieni przez autobusy MPK do wyznaczonych punktów zbiórki w pobliżu swoich domów” – przekazała rzeczniczka.

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk cytowany w komunikacie podał, że niezwłocznie po otrzymaniu informacji o znalezieniu niewybuchu zwołano miejski sztab kryzysowy. “Wszystkie nasze jednostki są w gotowości i ściśle współpracują z Policją i Wojskiem oraz Strażą Pożarną, czyli służbami odpowiedzialnymi za cały proces związany z zabezpieczeniem i unieszkodliwieniem pocisku” – przekazał.

Żuk zapewnił, że wszyscy potrzebujący otrzymają ze strony miasta pomoc i bezpieczne schronienie. “Funkcjonariusze Policji, Straży Pożarnej, Straży Miejskiej jeszcze dzisiaj rozpoczną akcję informacyjną wśród mieszkańców, odwiedzając mieszkania i domy. Sytuacja jest pod pełną kontrolą” – napisał prezydent i zaapelował o zachowanie spokoju oraz stosowanie się do poleceń służb koordynujących ewakuację.

Rzeczniczka prezydenta dodała, że przed opuszczeniem mieszkania należy: zamknąć zawór gazu i odciąć dopływ wody, wyłączyć dopływ prądu, pozamykać okna i drzwi, zabrać ze sobą dokumenty tożsamości oraz niezbędne leki.

Za zabezpieczenie terenu, na którym znajduje się niewybuch odpowiada policja, zaś za przeprowadzenie akcji ewakuacji mieszkańców miasto, na podstawie decyzji dowódcy patrolu saperskiego. “O zakończeniu akcji ewakuacji poinformujemy odrębnym komunikatem” – przekazała Duma.

W czwartek przed południem w rejonie ul. Wrońskiej 1 pracownik budowlany podczas prac ziemnych natrafił na niewybuch. Miejsce znaleziska zabezpieczyła policja, wezwani zostali wojskowi saperzy, który popołudniu wyznaczyli strefę ewaluacji.

Niewypał znaleziono na terenie, gdzie przed II wojną światową mieściła się fabryka samolotów. Po zajęciu Polski Niemcy założyli tam obóz jeniecki, obóz pracy, miejsce segregacji i magazynowania mienia zrabowanego Żydom. Obecnie powstaje tam duże osiedle mieszkaniowe.

Źródło: PAP Autor: Piotr Nowak
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Strażakom spłonął wóz strażacki

0 0

Na wojskowej uczelni doszło do eksplozji. Są ranni żołnierze

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij