Najnowsze wiadomości ze świata

PILNE! Rosja już jutro anektuje okupowane terytoria

Rzecznik prasowy Kremla ujawnił, że okupowane terytoria Ukrainy zostaną anektowane już jutro. Większość państw świata deklaruje, że nie uzna ich aneksji.

Rosjanie przeprowadzili niedawno „referenda” w czterech regionach Ukrainy – Zaporożu, Chersoniu, Doniecku i Ługańsku – które nadal są pod ich kontrolą. Ku zaskoczeniu nikogo ogłosili, że większość ich mieszkańców marzy o tym, żeby zostać obywatelami Federacji Rosyjskiej. Putin dosyć otwarcie deklarował, że w ich „obronie” jest gotów użyć broni atomowej.

Ich formalna aneksja miała mieć miejsce w najbliższych dniach. Wielu komentatorów spodziewało się, że stanie się to przed 7 października, kiedy Putin ma 70te urodziny. Agencja AFP informuje jednak, powołując się na rzecznika Kremla Pieskowa, że stanie się to już jutro. Wcześniej zapowiadał, że orki będą walczyć aż cały Donieck – którego ok. 40% jest nadal pod ukraińską kontrolą – wpadnie w ich brudne łapy.

Większość państw świata już teraz zadeklarowała, że nie uzna tej aneksji. Sami Ukraińcy twierdzą, że jeśli Rosjanie spełnią swoje groźby, to będzie to oznaczało koniec jakichkolwiek negocjacji – i deklarują, że nie powstrzyma to ich przed próbami ich odbicia. Terytoria, które chce anektować Rosja, to ok. 15% Ukrainy.

Źródło: Stefczyk.info na podst. AFP Autor: WM
Fot. PAP/EPA/STRINGER

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij